yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSpadki cen warzyw skutkiem wojny na Ukrainie

Spadki cen warzyw skutkiem wojny na Ukrainie

Jak już wspominaliśmy, wiele krajów, dla których Rosja była znaczącym rynkiem zbytu, boryka się z nadpodażą świeżych produktów na krajowych rynkach. Blokady kontenerów z przeznaczeniem do Rosji to poważny problem, również dla Polski.

Wojna na Ukrainie zaczyna dość mocno wpływać na sektor warzyw i owoców w pozostałych krajach. Sytuacja w Turcji jest idealnym do tego przykładem. Dla tureckich eksporterów Rosja była bardzo ważnym rynkiem. Brak możliwości eksportu już teraz wywołuje ogromne spadki cen. Konsumenci są zadowoleni – wysoka inflacja i niskie ceny warzyw wywołały duży popyt. Dla rolników jednak to nie najlepszy okres.

O ile spadły ceny? W porównaniu z ubiegłym tygodniem aż o 30-40%. W przypadku pomidorów, ogórków czy papryki możemy mówić nawet o spadkach rzędu 30-50%. Dotychczas wiele produktów przeznaczonych do Rosji było przewożonych przez Białoruś lub Ukrainę. Teraz, jest to niemożliwe. Istnieją co prawda alternatywne trasy przez Polskę i Gruzję, ale przewoźnicy nie uważają ich za zbyt wygodne.

W 2021 roku rynek rosyjski stanowił jedną trzecią tureckiego eksportu świeżych warzyw i owoców. Jedna z największych sieci supermarketów w Rosji zapewnia tureckich partnerów, że dalej będzie importować produkty drogą morską a także będzie w stanie dokonać niezbędnych płatności. Patrząc jednak na coraz to bardziej odczuwalne dla Rosji sankcje, w najbliższym czasie może ulec to zmianie.

Jak to wpłynie na inne rynki? Eksporterzy z krajów, które nie mogą już wysyłać towarów do Rosji, będą szukać alternatywnych rynków zbytu, by uniknąć strat. Jeśli trafią one chociażby do Polski, wywoła to dużą nadpodaż produktów i obniży ceny.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: swissinfo.ch

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl