yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościW sprawie trudnej sytuacji na rynku ziemniaków i innych warzyw

W sprawie trudnej sytuacji na rynku ziemniaków i innych warzyw

W związku z licznymi sygnałami od rolników szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego) Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków.

W ocenie samorządu rolniczego sytuacja ta spowodowana jest bardzo niską ceną (a równocześnie występują rażące różnice w cenach: 0,20 zł/kg ziemniaków w skupie – w sklepie ziemniaki kosztują od 1,00 do 1,50 zł/kg, kapusta 0,10 zł/kg – w sklepie po 3 zł). Obecna sytuacja na rynku jest dramatyczna, ponieważ nadmierny, niekontrolowany import i ograniczenia w eksporcie spowodowane bakteriozą pierścieniową ziemniaków powodują duże straty.

Izba rolnicza uważa, że jednym z problemów jest niemożność zbycia warzyw składowanych w chłodniach, podczas gdy w sklepach dostępne są warzywa importowane, również z krajów pozaunijnych. Jak podkreśla IRWŁ, działające na polskim rynku przetwórnie i sieci handlowe nie chcą zawierać kontraktów z polskimi producentami z uwagi na wystąpienie w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaków. Rynek zalewają importowane ziemniaki i warzywa, które, zdaniem rolników, są przepakowywane i zbywane jako produkty polskie.

– Rolnicy domagają się wzmożonych kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski oraz otwarcia nowych rynków zbytu. Sytuacja na rynku ziemniaków i warzyw jest na tyle trudna, że producenci rolni zaczynają organizować protesty i wychodzić na ulice – mówi Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ.

KD

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: IRWŁ

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl