yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSprawiedliwe traktowanie pracowników transgranicznych w Europie?

Sprawiedliwe traktowanie pracowników transgranicznych w Europie?

W Rumunii, z której pochodzi wielu pracowników sezonowych zatrudnionych masowo m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii toczy się narodowa dyskusja o bezpieczeństwie pracy ich obywateli za granicą i ich zabezpieczeniu społecznym. Temat nie jest nowy – od lat mówiło się tam o złych warunkach zatrudnienia i zakwaterowania Rumunów wyjeżdżających do pracy poza granice kraju, ale pandemia covid-19 uwypukliła ten problem.

Do rozważań nad bezpieczeństwem pracowników wyjeżdżających z Rumunii była śmierć 57-letniego Nicolae Bahan, który, został znaleziony martwy w kwaterze dzielonej z innymi pracownikami sezonowymi na farmie w Bad Krozingen w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Sekcja zwłok później potwierdziła przyczynę śmierci jako COVID-19.

Nicolae był jednym z ponad 1,5 miliona europejskich pracowników transgranicznych, którzy pracują w innym państwie członkowskim UE, w kluczowych sektorach gospodarki.

Rumuni podkreślają, że nawet podczas pandemii, kiedy większość osób była nadal zamknięta, dziesiątki tysięcy pracowników sezonowych stłoczono w samolotach czarterowych i przewożono do gospodarstw szparagowych w Niemczech, do rzeźni w Holandii lub innych miejsc, w których brak siły roboczej był krytyczny.

Zmuszeni do podpisania umów w języku niemieckim, holenderskim lub w innym języku, którego nie znają, często dowiadują się po przyjeździe, że ich godziny pracy są dłuższe, a pensje znacznie niższe niż obiecano, natomiast warunki życia są fatalne i zupełnie nie chronią przed zarażeniem koronawirusem. Notowanych było wiele przypadków zachorowań wśród pracowników i kilka zgonów. Jest to problem, który dotyczy oczywiście nie tylko Rumunów, ale wiele innych nacji – w tym Polaków.

Stan pracowników przygranicznych i sezonowych jest przedmiotem rezolucji, która została przyjęta przez Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym w dniach 19 czerwca – Ochrona pracowników transgranicznych i sezonowych w Unii w kontekście kryzysu wywołanego COVID-19

Rezolucja obejmuje wiele obszarów polityki – zarówno w zakresie ochrony pracowników mobilnych przed bezpośrednimi skutkami COVID-19, ale także przed licznymi lukami w ustawodawstwie krajowym, w których często się znajdują, pośrednio pogorszonym przez pandemię. Wzywa również do właściwego wdrożenia często ignorowanych przepisów.

Dragoș Pîslaru, poseł do PE (Rumunia, Renew Europe), jest sprawozdawcą rezolucji w sprawie europejskiej ochrony pracowników przygranicznych i sezonowych w kontekście kryzysu COVID-19.

Na podstawie Euractiv.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl