• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSprawiedliwe traktowanie pracowników transgranicznych w Europie?

Sprawiedliwe traktowanie pracowników transgranicznych w Europie?

W Rumunii, z której pochodzi wielu pracowników sezonowych zatrudnionych masowo m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii toczy się narodowa dyskusja o bezpieczeństwie pracy ich obywateli za granicą i ich zabezpieczeniu społecznym. Temat nie jest nowy – od lat mówiło się tam o złych warunkach zatrudnienia i zakwaterowania Rumunów wyjeżdżających do pracy poza granice kraju, ale pandemia covid-19 uwypukliła ten problem.

Do rozważań nad bezpieczeństwem pracowników wyjeżdżających z Rumunii była śmierć 57-letniego Nicolae Bahan, który, został znaleziony martwy w kwaterze dzielonej z innymi pracownikami sezonowymi na farmie w Bad Krozingen w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Sekcja zwłok później potwierdziła przyczynę śmierci jako COVID-19.

Nicolae był jednym z ponad 1,5 miliona europejskich pracowników transgranicznych, którzy pracują w innym państwie członkowskim UE, w kluczowych sektorach gospodarki.

Rumuni podkreślają, że nawet podczas pandemii, kiedy większość osób była nadal zamknięta, dziesiątki tysięcy pracowników sezonowych stłoczono w samolotach czarterowych i przewożono do gospodarstw szparagowych w Niemczech, do rzeźni w Holandii lub innych miejsc, w których brak siły roboczej był krytyczny.

Zmuszeni do podpisania umów w języku niemieckim, holenderskim lub w innym języku, którego nie znają, często dowiadują się po przyjeździe, że ich godziny pracy są dłuższe, a pensje znacznie niższe niż obiecano, natomiast warunki życia są fatalne i zupełnie nie chronią przed zarażeniem koronawirusem. Notowanych było wiele przypadków zachorowań wśród pracowników i kilka zgonów. Jest to problem, który dotyczy oczywiście nie tylko Rumunów, ale wiele innych nacji – w tym Polaków.

Stan pracowników przygranicznych i sezonowych jest przedmiotem rezolucji, która została przyjęta przez Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym w dniach 19 czerwca – Ochrona pracowników transgranicznych i sezonowych w Unii w kontekście kryzysu wywołanego COVID-19

Rezolucja obejmuje wiele obszarów polityki – zarówno w zakresie ochrony pracowników mobilnych przed bezpośrednimi skutkami COVID-19, ale także przed licznymi lukami w ustawodawstwie krajowym, w których często się znajdują, pośrednio pogorszonym przez pandemię. Wzywa również do właściwego wdrożenia często ignorowanych przepisów.

Dragoș Pîslaru, poseł do PE (Rumunia, Renew Europe), jest sprawozdawcą rezolucji w sprawie europejskiej ochrony pracowników przygranicznych i sezonowych w kontekście kryzysu COVID-19.

Na podstawie Euractiv.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl