yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościŚrodki ochrony roślin, nawozy i paliwo… Kiedy uzupełnić zapasy?

Środki ochrony roślin, nawozy i paliwo… Kiedy uzupełnić zapasy?

Sytuacja na rynku wciąż pozostaje jedną wielką niewiadomą. W ostatnim czasie co prawda nieco się ustabilizowała, jednak trudno mówić o korzystnych cenach. Pozostaje się zastanawiać… Czekać z zakupem na nieco lepsze warunki, czy uzupełnić zapasy już teraz…

Wielu producentów, oczekując na kolejny sezon, zastanawia się nad zakupem wymaganych środków produkcji. Ich ceny wciąż są bardzo wysokie, jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić jak sytuacja będzie przedstawiać się w przyszłych miesiącach. Zagwozdka nie jest prosta do rozwiązania, szczególnie na wzgląd faktu, iż w ostatnich tygodniach warunki na rynku nieco się ustabilizowały…

Istotnym aspektem pozostaje także tarcza antyinflacyjna, która dotychczas umożliwiała nam zakup tytułowych surowców w nieco niższych cenach. Wraz z początkiem nowego roku zostaną bowiem przywrócone uprzednio obowiązujące stawki VAT. Niewątpliwie wpłynie to na ponowny wzrost kosztów… Kosztów, które staną się nieuniknione, jeśli teraz wstrzymamy się z zakupem.

O ile wzrosną ceny? Stawki za środki ochrony roślin oraz nawozy zostaną zwiększone o 8%, gdyż tyle wynosi stawka VAT, która w minionym roku została obniżona do 0%. Nieco więcej zapłacimy natomiast za paliwo i gaz ziemny, gdyż w tym przypadku tarcza antyinflacyjna obniżała VAT z 23% do 8%.

Zarówno Ministerstwo Rolnictwa jak i zakłady nawozowe zachęcają rolników do zakupów i sugerują, aby nie czekać na niższe ceny. Faktem jest również wspomniany powrót wyższych stawek VAT, który doprowadzi do wzrostu cen. Łącząc wszystko w całość możemy pokusić się o stwierdzenie, że jest to rzeczywiście najlepszy okres, by uzupełnić zapasy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Spoglądając z drugiej strony, sytuacja na rynku w ostatnim czasie jest nieco bardziej stabilna. Nie obserwujemy większych wahań cenowych, natomiast dostępność surowców jest wyższa. W mediach mówi się również o wsparciu producentów nawozów, co mogłoby wpłynąć na bardziej przystępne ceny. Na ten moment brakuje jednak szczegółów. Zastanawiający pozostaje również spadek w notowaniach ropy naftowej. Aktualnie baryłka kosztuje około 74 dolary, czyli zdecydowanie mniej aniżeli w całym 2022 roku.

Mimo wyżej wspomnianej kwestii, wielu warzywników decyduje się na zakup surowców już teraz. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy podejmowane przez rząd działania wpłyną na poprawę warunków. Faktem jest jednak, że stawki wzrosną na wzgląd powrotu do wyższych stawek VAT. Z tego właśnie względu uzupełnienie zapasów wydaje się być rozsądnym wyjściem z sytuacji. Szczególnie w przypadku środków ochrony roślin, których ceny nie wzrosły tak drastycznie jak ceny nawozów.

W tym wszystkim pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy sugerować się opinią innych… Producenci oraz dystrybutorzy nawozów również narażają się na koszty. A co w przypadku, w którym warunki rynkowe umożliwią wyprodukowanie surowca w niższej cenie? Wówczas cały dotychczas wyprodukowany lub zakupiony do dalszej dystrybucji towar wiązałby się z ogromnymi stratami. Czy w takiej sytuacji rolnicy nie byliby zachęcani do zakupów?

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl