Strączkowe jajka?

Fot. Pixabay

Tym razem informacja w formie ciekawostki. Portugalska firma zajmująca się badaniami i rozwojem stworzyła jajko w 100% pochodzenia roślinnego. Jak to możliwe?

Produkt, który udało się uzyskać wygląda jak jajko, pachnie jak jajko, można go używać jak jajko, ale nie jest jajkiem – inaczej nie da się tego określić. Jak twierdzą jego twórcy najnowszy „wynalazek” może zrewolucjonizować przemysł spożywczy i nie jest alternatywą tylko dla wegan, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego.

Czym więc są nowe jajka? Jak się okazuje, produkt jest w 100% wykonany z soi i innych ekstraktów roślinnych. „Pozwala to konsumentowi końcowemu na bardziej elastyczne i zrównoważone źródło żywności” – mówi jeden z badaczy. Z racji, że jest to produkt pochodzenia roślinnego, wydawać by się mogło, że smak nie będzie ten sam. Niemniej, w ramach przykładu, jajecznica wykonana ze wspomnianych jajek nie różni się od tej wykonanej z produktu pochodzenia zwierzęcego.

Badania trwały łącznie 5 lat. Twórcy wierzą, że produkt odniesie niemały sukces w wielu regionach świata – łącznie z Europą. Na ten moment jajka nie są jeszcze dostępne na rynku, jednak wkrótce ma się to zmienić.

Co Wy na to?

Źródło: portugalresident.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności