yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościŚwiatowy rynek cebuli. Jakie są różnice w handlu?

Światowy rynek cebuli. Jakie są różnice w handlu?

W zależności od kraju, sytuacja na rynku cebuli jest bardzo zróżnicowana. Na sektor oddziałuje wiele czynników, a w tym niestety wciąż rosnące koszty produkcji. Niemniej, perspektywy w Europie są dobre – czy to rosnące ceny produktu czy wzrost popytu. Jak to wygląda względem poszczególnych krajów?

Zarówno we Włoszech jak i w Hiszpanii możemy zaobserwować wysokie ceny cebuli. Włoski produkt przechodzi fazę przejściową pomiędzy ostatnimi zapasami produktu krajowego, a początkiem importu. Szczególnie wysoką popularnością cieszy się tamtejsza cebula biała. Podaż spada, a co za tym idzie – cena wzrasta. W przypadku hiszpańskiej cebuli cena jest wyższa o 80 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niemniej, wiąże się to z wysokimi kosztami i spadkiem wielkości obszaru upraw. Wciąż niskie marże zmuszają producentów do przejścia na bardziej atrakcyjne produkty.

Mówiąc o rynku cebuli w Niemczech możemy dostrzec wzrost popytu na produkt. Jeden z hurtowników twierdzi, że wynosi on 10 proc. w porównaniu do ostatnich kilku lat. Na jednym z rynków importowane warzywo sprzedawane jest za 13 euro (60,45 zł), natomiast krajowe po 11 euro (51,15 zł) za 25 kg. W najbliższym czasie przewiduje się jednak spadek popytu w związku z tym, że rynek przestawi się na towary importowane.

Skutki pandemii są wciąż odczuwalne w Egipcie. Obostrzenia, które wprowadzono negatywnie wpłynęły na handel. Popyt był bardzo niski, a ceny rozczarowujące. Inaczej sprawy wyglądają, jeśli chodzi o Amerykę Północną. Tamtejsi producenci zmagali się z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. To z kolei spowodowało znaczny spadek podaży. Niemniej, popyt zdaje się być wysoki a to oznacza dobre perspektywy na sezon cebulowy.

Ponoszone koszty są szczególnie odczuwalne dla producentów z Peru. Tamtejsze produkty w dużej części trafiają na rynki zagraniczne, 60% eksportu jest kierowane do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem, transport cebuli kosztowałby więcej niż sam produkt. Producenci co prawda rozpoczęli sezon, ale martwią się jak sytuacja będzie kształtować się w przyszłości.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Problemy z eksportem napotykają również eksporterzy z Chin. W porównaniu z innymi warzywami, cena cebuli jest na tamtejszych rynkach stosunkowo niska, jednak jeśli chodzi o eksport, widzimy znaczący wzrost stawek spowodowany ogólnym wzrostem kosztów. Niemniej, popyt w kraju jest ogromny a niska cena na rynku tylko go napędza.

Zupełnie odwrotnie sprawy mają się w Australii. Mimo dużego wpływu pandemii, ilość wyprodukowanej cebuli wzrosła a kraj odnotował 23-procentowy wzrost eksportu tego produktu. Francuscy producenci oferują natomiast produkt wysokiej jakości, ale bez większych rozmiarów. Z uwagi na porę roku, ceny delikatnie wzrosły. W najbliższym okresie francuski produkt zastąpi cebula z Egiptu.

Na koniec warto wspomnieć o Holandii. To tamtejsze cebule są często konkurencją na polskich rynkach. Wysokie koszty sprawiają, że zarówno import jak i eksport zdaje się być niski. Tamtejsi eksporterzy zwracają uwagę, że wielu producentów decyduje się przejść na ziemniaki czy zboża, co jest równoznaczne z mniejszym zainteresowaniem uprawą cebuli i tym samym, zapewni mniejszą presję na rynku w przyszłym roku.

Źródło: freshplaza.it

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl