Światowy rynek fasoli szparagowej

fasola szparagowa pole

Podczas holenderskich dni otwartych firm nasiennych we wrześniu 2019 r. firma Pop Vriend Seeds, należąca do grupy największych dostawców nasion fasoli szparagowej (przedstawicielem w Polsce jest Agro-Ekspert) podała ciekawe informacje dotyczące rynku fasoli szparagowej.

Powierzchnia produkcji fasoli szparagowej na świecie wynosi łącznie 260 tys. ha z czego na potrzeby świeżego rynku obsiewa się 115 tys. ha, natomiast fasolę do zaopatrzenia przetwórstwa uprawia się na powierzchni 145 tys. ha. Popularność fasoli szparagowej jest bardzo różna w zależnośc i od rejonu świata. Absolutnie największym producentem i zarazem konsumentem fasoli jest Ameryka Północna (głównie USA), gdzie powierzchnia produkcji wynosi aż 106 tys. ha. Drugie miejsce zajmuje Europa z powierzchnią 73 tys. ha. Sporo fasoli uprawia się także w krajach Półwyspu Arabskiego, Egipcie, Iraku i Iranie – łącznie 25 tys. ha. W Rosji jest to 17 tys. ha. Zdecydowanie mniejsza jest produkcja fasoli w Ameryce Południowej gdzie produkuje się ją na  11,9 tys. ha. W Indiach fasolą obsiewa się 7 tys. ha, podobna jest powierzchnia uprawy w Republice Południowej Afryki.  W Australii uprawa fasoli szparagowej zajmuje 6,5 tys. ha.

Powierzchnia produkcji fasoli na świecie

Na świecie zróżnicowana jest nie tylko wielkość produkcji i spożycia fasoli szparagowej, ale także upodobania konsumentów wzgędem tego warzywa – barwy strąków, ich grubości i długości.  Wyjątkowo cienkie zielone strąki (extra fine – XF) o niezbyt ciemnej barwie najchętniej uprawiane i spożywane są we Fracji, a srąki podobnego typu, minimalnie grubsze (very fine – VF) – w Belgii. Fasolę ciemnozieloną, o cienkich strąkach jada się w Azji i Afryce (typ fine – F). Strąki zielone lub ciemnozielone o średniej grubości do grubych (medium fine – MF) są typowe dla rynku Stanów Zjednczonych, Australii i Afryki Północnej i jest to typ fasoli szparagowej, której powerzchnia uprawy jest wielkorotnie większa niż pozostałych. Żółta fasola szparagowa to produkct ceniony w krajach Europy Centralnej – w Polsce, na Wegrzech i w Serbii. Z kolei najwięcej fasoli płaskostrąkowej o jasnozielonej barwie produkuje sie w USA, Turcji i Hiszpanii (tab.).

Typy fasoli szparagowej i ich produkcja na świecie

dane – Pop Vrend Seeds

Więcej na ten temat możecie przeczytać w miesięczniku Warzywa 1/2020

Warzywa

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności