AktualnościSytuacja na światowym rynku cebuli

Sytuacja na światowym rynku cebuli

Sytuacja na rynku cebuli wzbudza dość duże zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach. Nic w tym dziwnego, gdyż w większości tych miejsc ceny warzywa są rekordowo wysokie. Nie oznacza to jednak braku problemów…

Zacznijmy od Holandii. Ostatnie miesiące utwierdzały producentów w przekonaniu, że wzrost cen cebuli nie będzie miał końca. Sytuacja uległa jednak zmianie, natomiast rynek cebuli zaczął się stabilizować. Na ten moment stawki za warzywo w tamtejszych regionach oscylują na poziomie 90 centów za kilogram produktu klasy 60/80. Popyt pozostaje dość wysoki, a holenderscy eksporterzy kierują się w stronę wschodnich (Polska, Serbia) oraz południowych (Hiszpania, Włochy) rynków. Część producentów wstrzymuje się ze sprzedażą, jednak w najbliższym czasie podaż cebuli najprawdopodobniej wzrośnie, czego początek zauważalny jest już w tym momencie.

Rekordowo wysokie ceny cebuli możemy zaobserwować również w Niemczech. Warto jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku lokalne zbiory były tam zdecydowanie niższe. To sprawiło z kolei, że dość znaczący na rynku okazuje się import, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Wśród ofert możemy wyróżnić cebulę z Holandii oraz Hiszpanii, których ceny pozostają znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. To jednak nie wszystko, gdyż na niemiecki rynek zmierza cebula z Nowej Zelandii. Dostępność czerwonej cebuli w Niemczech jest natomiast dość wysoka, gdyż w poprzednim roku zwiększono jej areał. Niektórzy niemieccy producenci kierują się również w stronę upraw cebuli ekologicznej. W ostatnich latach areał nasadzeń zwiększył się tutaj niemal dwukrotnie.

Idąc dalej, Francja zmaga się z niedoborem cebuli w dużym kalibrze. Wynika to rzecz jasna z wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych w sezonie, mianowicie wysokich temperatur oraz niskich opadów deszczu. Efektem owego zjawiska, które zauważalne jest również w innych regionach Europy, są oczywiście bardzo wysokie ceny produktu. Producenci obawiają się, że sezon zakończy się już późną wiosną. Aktualnie ceny cebuli w małych kalibrach są niemalże identyczne, co cebuli dużego kalibru. Na rynku występuje ponadto import, który potwierdza malejącą podaż warzywa. Mimo wszystko, mianowicie bardzo wysokich cen produktu, popyt pozostaje dość satysfakcjonujący.

Warto także wspomnieć o Wielkiej Brytanii, o której słyszeliśmy nieraz za sprawą niedoborów warzyw półkach. W sezonie kraj ten osiągnął zbiory niemal o jedną czwartą niższe. Zwykle wynoszą one bowiem 450 tys. ton, natomiast aktualnie spadły o 100 tys. ton. Istotnym aspektem jest tutaj zapotrzebowanie, gdyż wynosi ono 800 tys. ton rocznie. Kraj jest więc w dość znaczącym stopniu uzależniony od importu, szczególnie w bieżącym sezonie. Niemniej… Występująca susza oraz redukcja nasadzeń zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Europie jest czynnikiem utrudniającym uzupełnienie braków.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

We Włoszech z kolei rynek ustabilizował się po okresie nieustannych wzrostów. Szczególnie wysoką popularnością cieszy się na ten moment cebula żółta. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, stawki pozostają na dość wysokim poziomie. Cebula żółta sprzedawana jest obecnie w cenie 1 euro/kg, natomiast cebula biała i czerwona w cenie średnio 0,70-0,80 euro/kg. Podaż jest stosunkowo niska, a popyt dość wysoki. Na rynku możemy napotkać importowany produkt z Niemiec i Austrii, niemniej kraje te w ostatnim czasie zaprzestały eksportu w tamtejsze strony. Ponadto, produkt sprowadzany jest z Holandii oraz Egiptu, a niektórzy po zakończeniu sezonu planują przejść na cebulę z Indii.

Interesujące zjawisko możemy dostrzec na rynku w Hiszpanii. Produkcja cebuli w tamtejszych stronach spadła bowiem o 45-50% w porównaniu do poprzednich lat. Wynika to ze wspominanych już warunków pogodowych, ale również ze zmniejszenia areału, co było wynikiem słabych wyników w poprzednich sezonach. Zarazem, popyt pozostaje wysoki, natomiast ceny okazują się rekordowo wysokie. Wielu importerów jest zainteresowanych hiszpańską cebulą, jednak zapasy zostały już niemal całkowicie wykorzystane. Braki próbowano uzupełnić cebulą z Nowej Zelandii, niemniej, tamtejszy kataklizm utrudnił i opóźnił cały proces. Utrudnione jest również pozyskanie towaru z Peru na wzgląd utrudnień społeczno-politycznych. Kraj upatruje szans w imporcie z Egiptu, jednak na ten moment wiąże się to z pewnymi wyzwaniami.

Skoro o Egipcie mowa… Kraj ten zaczyna odgrywać coraz większą rolę na rynku. Kojarzyć go co prawda możemy głównie z eksportu ziemniaków, niemniej, okazuje się on również trzecim największym eksporterem w regionie Morza Śródziemnego, jeśli chodzi o cebulę. Niedobór na rynku europejskim z pewnością jest dla owego kraju szansą na poszerzenie kontaktów handlowych. Tak jak wspominaliśmy, dostawami warzywa zainteresowanych jest wiele krajów. Nawet w Polsce pojawiło się w ostatnich dniach kilka tirów produktu z tamtejszych stron. Nie jest powiedziane, że na tym się zakończy…

Omawiając sytuację cebuli na świecie nie można także zapominać o Australii, mianowicie Tasmanii, gdzie pogoda okazała się być bardzo sprzyjająca. Z tego też powodu znacząca ilość cebuli z tamtejszych regionów, stanowiąca nadwyżkę, trafia na rynek europejski.

Wcześniej mówiliśmy również o Nowej Zelandii… W przeciwieństwie do poprzednika, kraj ten spotkał się z wyjątkowo niesprzyjającą pogodą w postaci kataklizmów, które zniszczyły uprawy i naraziły producentów na wysokie szkody. Cyklon oraz liczne powodzie objęły wiele regionów produkcyjnych. Taki stan rzeczy doprowadził do wzrostu cen, zarówno na krajowym, jak i na zagranicznym rynku, na który miała trafić cebula z Nowej Zelandii.

Źródło: agf.nl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl