yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSytuacja warzyw na rynku hurtowym w Broniszach

Sytuacja warzyw na rynku hurtowym w Broniszach [22.07.2022]

Warunki na rynku hurtowym pod Warszawą nieustannie się zmieniają. W ostatnim czasie mogliśmy zauważyć nieco niższą podaż danych warzyw, która pozytywnie wpłynęła na ceny oferowane producentom. Pojawiło się również dość duże zainteresowanie ze strony Ukrainy, co skutkowało wyczyszczeniem rynku. Ważną rolę odgrywają niemniej warunki pogodowe, które niestety powodują straty u niektórych rolników. Jak kształtuje się więc sytuacja w poszczególnych przypadkach?

Wysokie temperatury, mające miejsce obecnie, dość znacząco wpływają na handel bobem. Wszystko tak naprawdę zależne jest od pory dnia, w której producenci starają się sprzedać towar. Nad ranem, gdy temperatury są nieco niższe, stawki oscylują w granicach 10,00 zł za kilogram. Niestety, wraz z upływem dnia, gdy upał doskwiera w coraz większym stopniu, rolnicy decydują się sprzedać towar nieco taniej. Wynika to z faktu, iż bób jest dość wrażliwy. Wysokie temperatury w dość krótkim czasie wpływają pogarszającą się jakość warzywa. Wśród producentów nie wszyscy posiadają natomiast izotermę, dzięki której mogliby trzymać się wyższych cen przez cały czas.

Mówiąc o porze należy mieć na względzie, że w najbliższym okresie (10-15 dni) na rynku pojawi się por gruntowy w większych ilościach. Większa podaż automatycznie pociągnie za sobą spadek cen, których będą mogli oczekiwać producenci. Na ten moment ceny pozostają na zbliżonym, porównując z okresem sprzed dwóch tygodni, poziomie. Stawki oscylują bowiem w granicach 2,00 zł za sztukę, jeśli warzywo jest wysokiej jakości. Mowa o bardzo ładnym produkcie z długą łodygą rzekomą, który nie posiada przebarwień.  Natomiast, jeśli chodzi o pory nieco gorszej jakości, producenci są w stanie otrzymać 1,50-1,80 zł. Chodzi tu głównie o uszkodzenia liści czy nieco mniejszy kaliber, na co szczególną uwagę zwracają nasi odbiorcy. Wśród ofert pojawia się niestety także produkt importowany. Cena znacząco przewyższa krajowe warzywo, gdyż mowa o 4,00-4,50 zł. Jakość konkurencyjnego pora jest jednak bardzo niska i nie są to duże ilości.

Producenci wskazują również, że cena selera niestety długo się nie utrzyma. Coraz większa ilość upraw osiąga bowiem zamierzony pułap, przez co na rynku podaż znacząco wzrośnie. Oznacza to nic innego, jak spadek cen, które aktualnie oscylują na poziomie 4,00 zł. Zjawisko będzie widoczne już w najbliższych dniach.

Pietruszka, jak to zwykle bywa, wiąże się z dość dużą różnicą w cenach. Towar prezentujący wysoką jakość osiąga stawki rzędu 7,00 zł za kilogram. Mowa tutaj o preferencjach konsumentów, przez których sklepikarze i właściciele warzywniaków poszukują warzywa, które jest przede wszystkim równe oraz prezentuje wyrazisty, biały kolor. Niemniej, na rynku występuje również produkt nieco mniej pożądany przez konsumentów ze względu na odkształcenia. Wpływa to niestety na niższe ceny, które osiągają rolnicy. Stawki w tym przypadku przedstawiają się na poziomie 4,00 zł. Warzywo co prawda zostanie wykorzystane w ten sam sposób i nie będzie tutaj żadnej różnicy, jednak odbiorcy podchodzą do tego pod nieco innym kątem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Idąc dalej, dość ciekawa sytuacja dotyczy marchwi. Hurtownicy otrzymali bowiem dość duże zlecenie z Ukrainy, co skłoniło ich do skupowania warzywa na szeroką skalę. Pozwoliło to utrzymać ceny produktu, które otrzymują rolnicy. Tak więc, w sprzedaży hurtowej stawki zaczynają się od 1,50 zł za kilogram. Producenci, którzy nastawiają się na detal w stronę warszawskich odbiorców, mogą liczyć natomiast na ceny w okolicach 2,00 zł.

Ziemniaki w ostatnim czasie utrzymują się na zbliżonym poziomie. Odmiany żółte występują w nieco mniejszych ilościach, co pozwoliło wyrównać różnicę pomiędzy poszczególnymi odmianami. W sprzedaży detalicznej producenci są w stanie uzyskać stawki rzędu 15,00 zł za worek 15 kilogramowy (1 zł/kg), natomiast mówiąc o sprzedaży hurtowej, ceny pozostają nieco niższe i oscylują wokół 12,00 zł (0,80 zł/kg).

Występujące w ostatnim czasie kataklizmy pogodowe dość drastycznie wpłynęły na producentów rzodkiewki. Straty niestety nie są małe. Zarówno wysokie temperatury jak i nasłonecznienie skutkują bowiem trudnościami w uprawach. Swoje odzwierciedlenie ma to w niższej podaży warzywa na rynku w Broniszach. Pozwala to jednak na utrzymanie nieco wyższych stawek. Rolnicy, którzy posiadają produkt w swojej ofercie, twardo trzymają cenę na poziomie 2,00 zł za pęczek.

Niskie ceny niestety są zauważalne, jeśli chodzi o cukinię. Sprzedaż hurtowa to stawki rzędu 12,00-15,00 zł za 5 kilogramowy karton, co w przeliczeniu na kilogram daje nam przedział 2,40-3,00 zł. Niektórzy producenci próbują jednak sprzedać produkt w detalu. Ceny w tym przypadku przedstawiają się w okolicach 20,00 zł za karton, czyli 4,00 zł za kilogram. Sytuacja kabaczków natomiast w dużej mierze zależy od podaży w danym dniu. Zdarza się bowiem, że osiągają podobny pułap cenowy, co cukinia. Produktu jednak jest bardzo mało a sprzedaż hurtowa nie ma miejsca. Można więc przyjąć, że ceny zaczynają się od 20,00 zł za karton. Warto podkreślić, że jakość opisywanych warzyw jest utrzymana na bardzo wysokim poziomie.

Kontynuując, na szczególną uwagę zasługują bakłażany. Jakość warzywa w tym przypadku również jest niezwykle wysoka. Produkt nie ma jakichkolwiek przebarwień, otarć czy innych defektów. Można powiedzieć, że wygląda jak z obrazka. Ceny, na które mogą liczyć producenci to 5,00 zł za kilogram.

Na koniec przyjrzyjmy się sytuacji cebuli. Podobnie jak w przypadku marchwi, rynek został w ostatnim czasie wyczyszczony. Warzywo wysyłane na Ukrainę osiągało stawki rzędu 23,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram oznacza 1,53 zł. W handlu detalicznym producenci mogą liczyć natomiast na ceny w granicach 30,00 zł za worek, czyli 2 zł za kilogram. Co więcej, rolnicy przewidują, że do czasu głównych zbiorów, cena cebuli może dalej rosnąć.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl