yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSzacowanie skutków suszy. Wydłużony termin składania wniosków oraz pomoc finansowa

Szacowanie skutków suszy. Wydłużony termin składania wniosków oraz pomoc finansowa

W ostatnim czasie duża część producentów napotkała niemałe problemy przy próbie składania wniosku o oszacowanie skutków suszy. Aplikacja umożliwiająca ten proces w wielu przypadkach nie działała poprawnie, przez co rolnicy nie byli w stanie ubiegać się o wsparcie. Apelowano o wydłużenie terminu, a w Rządowym Centrum Legislacji pojawiły się nowe informacje…

Rok 2022 okazał się wyjątkowo nieprzychylny dla producentów. Koszty produkcji wzrosły bowiem do niewyobrażalnego wcześniej poziomu, przez co opłacalność prowadzenia upraw w wielu przypadkach została zachwiana. W dodatku ostatnie miesiące wiązały się z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wysokie temperatury oraz susza w dużej mierze przyczyniły się do niższych zbiorów i problemów w utrzymaniu wysokiej jakości plonów. Wsparcie w tym przypadku jest więc niezwykle ważne…

Uzyskanie adekwatnej pomocy było jednak utrudnione na wzgląd aplikacji, która nie działała poprawnie. Wielu producentów spotykało się z identycznym problemem, przez co apele w kierunku MRiRW stawały się coraz silniejsze. Skutkiem tego okazał się nowy projekt rozporządzenia opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. W przedkładanym projekcie proponuje się wydłużenie do dnia 31 października terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, za pośrednictwem publicznej aplikacji.

Co więcej… Zakłada się uruchomienie pomocy finansowej dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej, w związku z wystąpieniem w 2022 roku szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Według zaprezentowanych danych pomoc byłaby udzielana w wysokości 10 000 zł w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub 5 000 zł w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej.

Natomiast w sytuacji, gdy ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 450 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy będzie stosowany współczynnik korygujący.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: gov.pl

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl