yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSzarańcza pustoszy Afrykę

Szarańcza pustoszy Afrykę

Wschodnia Afryka, część Bliskiego Wschodu i Azji Południowej zmagają się z inwazją szarańczy pustynnej. Miliardy owadów niszczą pola uprawne. Jest to już druga w krótkim czasie inwazja szkodników na ten rejon świata. Szarańczy w biblijnych ilościach nie widziano w Kenii od 60 lat, w Pakistanie od trzech dekad, w Kongu pojawiły się pierwszy raz po 75-letniej przerwie. Żarłoczność owadów spowoduje niższe zbiory. Rój o powierzchni połowy kilometra kwadratowego pochłania taką samą ilość jedzenia w ciągu jednego dnia co 35 tys. osób. ONZ przestrzega przed ryzykiem klęski głodu, który tylko w Rogu Afryki może dotknąć 25 mln osób.

Walkę z szarańczą w Afryce utrudniają ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Ze względu na zamknięcie granic wielu krajów dostawy pestycydów są utrudnione, a to właśnie opryski powietrzne są jedynym skutecznym sposobem walki z szarańczą, choć pojawiają się skargi na szkodliwe działanie środków na zwierzęta domowe. 

Eksperci FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) alarmują, że w najbliższych tygodniach i miesiącach szarańczy może być w zależności od regionu od 20 do 400 razy więcej. Stąd wysiłki zmierzające do zgładzenia jak najwcześniej możliwie dużej ich liczby. Według specjalistów warto robić to zawczasu, bo dostarczanie żywności poszkodowanym kosztuje 15 razy więcej niż eksterminacja owadów.

za Polityka

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl