yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSzkodniki uciążliwe w szklarniach

Szkodniki uciążliwe w szklarniach

Mimo że szklarnie są do pewnego stopnia uniezależnione od kaprysów natury, co roku, w zależności od przebiegu pogody, ogrodnicy zmagają się z innymi wyzwaniami. Sytuacja zewnętrzna ma duży wpływ na rozwój szkodników. W  sezonie 2019 warunki okazały się wyjątkowo sprzyjające dla rozwoju skośnika pomidorowego oraz pordzewiacza pomidorowego. Chociaż nie były to jedyne kłopotliwe szkodniki, warto zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ są w stanie niemal z tygodnia na tydzień zniszczyć znaczną część uprawy.

Groźna Tuta absoluta

Skośnik pomidorowy, o walce z którym szerzej pisałem w artykule z sierpnia 2018 r., nie jest już nowością w polskich uprawach pomidorów szklarniowych. Często jednak zagrożenie to jest lekceważone. Populacja tego szkodnika przy sprzyjających warunkach rozwija się błyskawicznie. W sezonie 2019 w niektórych gospodarstwach pierwsze objawy żerowania obserwowano dopiero w maju, w czerwcu problem dotyczył już całej powierzchni uprawy, a w lipcu wiele roślin było ogłowionych przez żerujące w wierzchołkach larwy, które wgryzały się także w pędy.

skośnik pomidorowy tuta absoluta
Wierzchołek rośliny uszkodzony przez larwy skośnika pomidorowego

Dodatkowo znaczna część owoców była uszkodzona przez larwy skośnika i nie nadawała się do handlu. Taka sytuacja oznacza ogromne straty. Bardzo ciężko jest poradzić sobie ze skośnikiem, jeśli już  rozgości się w obiekcie, a o całkowitym zniszczeniu go w danym sezonie można tylko pomarzyć. Sytuacji nie poprawia swoboda z jaką skośnik pomidorowy migruje między szklarniami.

tuta absoluta skośnik
Uszkodzenia spowodowane przez larwy skośnika na owocu

Dodatkowo populacje rozwijające się na zewnątrz na chwastach lub w uprawach polowych w sytuacji zmiany warunków pogodowych, np. chłodniejszych nocy masowo nalatują do szklarni. Niestety jedynym sposobem, by ochronić uprawę przed masowym nalotem szkodnika jest podjęcie wszelkich działań prewencyjnych. Od początku sezonu warto monitorować obecność dorosłych osobników za pomocą pułapek feromonowych. Jeśli tylko odłowią się pierwsze osobniki lub zauważone zostaną miny na liściach, należy rozpocząć stosowanie lamp owadobójczych, czarnych tablic lepowych oraz opryski środkiem Dipel DF.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Żywa jaja i larwa skośnika oraz początkowe stadium wygryzania miny w liściu pomidora

 Zarówno lampy, jak i tablice należy umieszczać na wysokości rynny lub pod nią. Jeśli na liściach są widoczne kremowe jaja skośnika, należy zwiększyć częstotliwość oprysków środkiem Dipel DF. Młode larwy bezpośrednio po wykluciu wgryzają się w liść i wówczas są najbardziej wrażliwe na działanie zoocydu. Po spożyciu środka larwa zostaje porażona i zamiera.

Martwa larwa skośnika po zastosowaniu środka Dipel DF

Pordzewiacz w natarciu

Pordzewiacz pomidorowy jest znany w Polsce od dawna, jednak do tego by zaczął stwarzać problemy w uprawie potrzebuje bardzo specyficznych warunków. Preferuje niską wilgotność powietrza i wysoką temperaturę, pod tym względem jest bardziej wymagający niż przędziorek. Ze względu na te wymagania z reguły spotykamy się z nim dopiero w sierpniu, jednak w tym roku w kilku gospodarstwach pojawił się już w maju. Najważniejsze w walce z pordzewiaczem jest wczesne wykrycie jego obecności. Należy podjąć działania bezzwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów jego żerowania. Uwagę powinien przykuć charakterystyczny rdzawy nalot na dolnej części pędów, liściach oraz owocach. Zdarza się, że producenci mylą objawy żerowania pordzewiacza pomidorowego z objawami zarazy ziemniaczanej, które na pierwszy rzut oka faktycznie mogą wydawać się podobne. Aby rozwiać te wątpliwości, należy spojrzeć na zaatakowaną powierzchnie rośliny przez lupę o przynajmniej 30-krotnym przybliżeniu.

Kremowe szpeciele widoczne w 30-krotnym zbliżeniu

Jeśli jest to pordzewiacz, widoczne będą liczne, dosyć ruchliwe szpeciele o jasnokremowym kolorze. Szczególnie skuteczne przeciwko temu szkodnikowi są preparaty oparte na siarce. Mogą być potrzebne dodatkowe opryski akarycydami w gniazda szczególnie jeśli problem został późno wykryty. Przeprowadzenie zabiegów każdorazowo warto skonsultować z doradcą. Oceniając skuteczność wykonanego zabiegu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na brak ruchu szpecieli i zmianę ich koloru z jasnokremowego na brązowy.

Paweł Rudzki

Koppert Polska

Artykuł pochodzi z czasopisma Szklarnie Tunele Osłony 4/2019

 

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl