yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSzkolenie w Tłokini Kościelnej

Szkolenie w Tłokini Kościelnej

W pałacu w Tłokini Kościelnej w gminie Opatówek 4 października odbyło się szkolenie skierowane dla producentów warzyw i truskawek. Organizatorem była Hurtownia Rolno-Ogrodnicza Lidia Horti Logistic oferująca od 1995 r. środki do produkcji ogrodniczej. Spotkanie prowadzili właściciele firmy – Mirosław Gimla z synem Krzysztofem. Wśród prelegentów obecni byli reprezentanci firm: Arysta LifeScience, Flevoplant, Haygrove, Nunhems oraz Yara.

Środki ochrony. Piotr Pawlak z firmy Arysta LifeScience omówił ofertę środków ochrony roślin. Wspomniał m.in. o popularnym biostymulatorze stosowanym od lat w wielu uprawach ogrodniczych – Asahi SL, a także o produkcie Goteo, polecanym w celu stymulowania wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego roślin. Sporo uwagi prelegent poświęcił prezentacji preparatu Basamid 97 GR – do odkażania gleby, który niszczy czynniki chorobotwórcze oraz nasiona chwastów, jednak do jego pełnej skuteczności trzeba spełnić odpowiednie warunki aplikacji. Spośród insektycydów Piotr Pawlak wspomniał o środku DiPel, jest to preparat biologiczny, skuteczny w zwalczaniu wielu szkodników w tym np. skośnika pomidorowego.

– Sadzonki truskawek. Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant przedstawił ofertę odmianową sadzonek truskawek. Przypomniał, że firma ma siedzibę w Ens w Holandii, gdzie sadzonki truskawek produkowane są już od 1986 r., a w Polsce firma jest obecna od 2005 r. Wykładowca przedstawił jak wygląda hodowla odmian oraz jakie rodzaje sadzonek są w ofercie. Spośród odmian polecał on m.in. Flair, a także nową odmianę Sonsation, która owocuje 3 dni po Elsancie, a także odmianę Florentina. Zbigniew Pisarek wyjaśniał, jak należy prowadzić uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie.

-Tunele foliowe. O nowoczesnych tunelach foliowych informował Michał Pisarek z firmy Haygrove. Zwrócił on uwagę, że ze względu na występujące anomalie pogodowe uprawy pod osłonami zapewniają korzystniejsze warunki do wzrostu, rozwoju i plonowania upraw. Technologia budowy realizowana przez firmę Haygrove pozwala na zmechanizowanie prac oraz zapewnienie intensywnego wietrzenia obiektów. Przedstawił on szczegółową ofertę tuneli pojedynczych i zblokowanych.

– Z asortymentu odmian warzyw. Ofertę odmian pomidorów, ogórków oraz kapust do upraw pod osłonami przedstawił Marcin Dąbrowski z firmy Nunhems. Spośród ogórków zaprezentował trzy odmiany: Director, Bettina oraz Barvina. Director – to nowa odmiana, polecana na wczesny rynek na pierwszy zbiór, ale możliwa jest również uprawa na późniejszy okres. Bettina – bardzo wczesna, do nasadzeń wiosennych i wczesno-letnich. Natomiast Barvina to najstarsza odmiana, plenna, nie wymaga cięcia, wczesna, ale do uprawy całorocznej też się nadaje. Z odmian pomidorów do upraw tunelowych Marcin Dąbrowski polecał odmianę malinową – Gryphon oraz czerwoną – Axiom. A z oferty kapusty głowiastej białej zaprezentował odmiany Svirel, Anadol oraz Yanisol. Ponadto Katarzyna Zasowska – również reprezentująca firmę Nunhems mówiła o odmianach warzyw korzeniowych – selera i marchwi, a także pora. Polecała m.in. nową wczesną odmianę pora – Shafton, nowość w odmianie selerów – Princino – na wczesny rynek oraz nową odmianę marchwi – Daiylance.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Nawożenie. Interesujący wykład, a właściwie szkolenie na temat wpływu polifosforanów na system korzeniowy roślin w uprawach pod osłonami przedstawił Henryk Wilczyński – z firmy Yara. Podkreślił on, że najczęściej w ogrodnictwie stosowany jest fosfor w formie ortofosforanów, który w odpowiedniej temperaturze jest dostępny dla roślin, ale gdy jest zbyt chłodno, wówczas jego dostępność spada, podczas gdy fosfor w formie polifosforanów zapewnia stabilniejsze odżywienie roślin. Analizując wyniki składu pożywki z przelewów w uprawie papryki i pomidora, stwierdzono m.in., że tam gdzie stosowane są polifosforany zawartość wapnia jest wyższa w materiale roślinnym. Prelegent wspomniał również o ofercie nawozów, np. Yara Superba mikromix EDTA czy Yara ActiSil – polecana już na etapie produkcji rozsady w celu wzmocnienia roślin.

Sporym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się również wykład kolejnego reprezentanta firmy nawozowej Yara – Wojciecha Kopeć, który przedstawił kalkulację uprawy truskawki pod osłonami w jednym z gospodarstw. Oprócz konkretnych, wysokich kosztów tej uprawy prelegent zwrócił uwagę na wiele kwestii związanych z dokarmianiem tego gatunku.

Więcej szczegółów z poruszanych tematów zaprezentujemy na łamach miesięczników z oferty Plantpress: „Szklarnie Tunele Osłony”, „Truskawka, Malina, Jagody” oraz „Warzywa”.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl