yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzkolenie z ochrony i techniki szklarniowej

Szkolenie z ochrony i techniki szklarniowej

Producenci pomidorów szklarniowych z rejonu warszawskiego zostali zaproszeni 29 czerwca na seminarium zorganizowane przez firmę Koppert Polska oraz firmy partnerskie: Konexim i Syngenta. Tematami poruszanymi podczas spotkania były: ochrona biologiczna pomidora, dobra kondycja uprawy dzięki utrzymywaniu roślin w stanie równowagi oraz wprowadzana na rynek odmiana pomidora malinowego T414955 F1.

O najistotniejszych problemach w ochronie pomidorów w tym sezonie i ich możliwych rozwiązaniach produktami firmy Koppert Polska mówił Damian Pawliński. Zdaniem specjalisty najgroźniejszym szkodnikiem dla producentów z rejonów warszawskiego oraz kaliskiego w tym roku okazał się  skośnik pomidorowy. Wyjątkowo ciepła wiosna sprzyjała również presji przędziorków, które od lat spędzają sen z powiek producentom warzyw szklarniowych. Program ochrony przed skośnikiem pomidorowym, sprawdzony i rekomendowany przez firmę Koppert składa się z kilku kroków. Pierwszym jest utrzymywanie dużej, ustabilizowanej populacji dziubałeczka mączlikowego. W początkowym okresie rozwoju szkodnika dużą skuteczność w korekcji jego liczebności wykazuje Spinosad stosowany w uprawie pomidorów przeciwko wciornastkowi zachodniemu (insektycydy zawierające tę substancję aktywną nie są zarejestrowane do zwalczania skośnika). Kolejnym krokiem jest stosowanie w oprysku Bacillus thuringiensis (1 kg/ha) z dodatkiem preparatu olejowego ADDIT (5 zabiegów). Ochronę przed skośnikiem zalecamy kontynuować z użyciem pułapek feromonowych, feromonów blokujących oraz czarnych tablic Horiver – wyjaśniał D. Pawliński.

Wzmacnianie rośliny dzięki utrzymywaniu ich w stanie równowagi to temat wystąpienia Petera Geelena z firmy Plantmonitoring. Tymczasem Marcin Grosner zaprezentował nową odmianę pomidora malinowego do uprawy szklarniowej w ofercie firmy Syngenta. Dzięki pracom hodowlanym udało nam się rozwiązać kilka problemów, z którymi borykają się obecnie producenci pomidorów malinowych tj. podatność na suchą zgniliznę wierzchołków owoców oraz żółte przebarwienia. Efektem tych prac jest odmiana testowana pod numerem T414955 F1. Jest to pomidor mięsisty, o lekko spłaszczonych, żebrowanych owocach osiągających masę 200–250 g. Są one intensywnie malinowe, z połyskiem, duże, w kalibrażu BBB (wiosną i jesienią) oraz BB/BBB (latem). Zalecana jest ich regulacja owoców do 4 szt. w gronie. T414955 F1 to odmiana o wegetatywnym typie wzrostu, dlatego można ją uprawiać bez szczepienia, szczególnie z późniejszych terminów nasadzeń – mówił M. Grosner.

Zapraszamy do galerii

Aleksandra Czerwińska-Nowak

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl