yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzybki wzrost cen ogórków szklarniowych

Szybki wzrost cen ogórków szklarniowych

Obfite opady śniegu w całej Hiszpanii, w tym w Almerii – największej szklarni Europy, skutkują znacznymi stratami w tamtejszej produkcji warzyw. Następstwem tego są błyskawiczne wzrosty cen i okresowe niedobory towaru na rynkach hurtowych, w szczególności problem ten dotyczy ogórków.

Hurtownicy sprzedający na rynku hurtowym w Broniszach oceniają, że w przeciągu ostatnich kilkunastu dni cena ogórków wzrosła o 100, 120 procent! Rynek nie znosi próżni, w związku z tym importerzy znaleźli nowe źródła zaopatrzenia. Jednak, jak można wnioskować po cenach, niedobory są nadal widoczne.

W ofercie rynku hurtowego w Broniszach nie znajdziemy polskich ogórków szklarniowych, są wyłącznie importowane. Najwięcej  ogórków notujemy z Ukrainy i Rosji, ale można również spotkać ogórki hiszpańskie. Najbardziej zaskakująca jest obecność warzyw pochodzenia fińskiego.

Jeśli chodzi o sytuację cenową, zyskują przede wszystkim producenci z Rosji i Ukrainy, którzy mają znacznie niższe koszty produkcji niż w Hiszpanii. Widać wyraźnie, jak gwałtowny spadek podaży w kraju, który jest znaczącym producentem warzyw, błyskawicznie przekłada się na wzrosty cen w kraju na drugim końcu Europy. Ceny wahają się w przedziale od 10 do 12 zł/kg.

Justyna Dobrosz, Sad24

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl