Szybki wzrost cen ogórków szklarniowych

Ogórki szklarniowe_Bronisze

Obfite opady śniegu w całej Hiszpanii, w tym w Almerii – największej szklarni Europy, skutkują znacznymi stratami w tamtejszej produkcji warzyw. Następstwem tego są błyskawiczne wzrosty cen i okresowe niedobory towaru na rynkach hurtowych, w szczególności problem ten dotyczy ogórków.

Hurtownicy sprzedający na rynku hurtowym w Broniszach oceniają, że w przeciągu ostatnich kilkunastu dni cena ogórków wzrosła o 100, 120 procent! Rynek nie znosi próżni, w związku z tym importerzy znaleźli nowe źródła zaopatrzenia. Jednak, jak można wnioskować po cenach, niedobory są nadal widoczne.

W ofercie rynku hurtowego w Broniszach nie znajdziemy polskich ogórków szklarniowych, są wyłącznie importowane. Najwięcej  ogórków notujemy z Ukrainy i Rosji, ale można również spotkać ogórki hiszpańskie. Najbardziej zaskakująca jest obecność warzyw pochodzenia fińskiego.

Jeśli chodzi o sytuację cenową, zyskują przede wszystkim producenci z Rosji i Ukrainy, którzy mają znacznie niższe koszty produkcji niż w Hiszpanii. Widać wyraźnie, jak gwałtowny spadek podaży w kraju, który jest znaczącym producentem warzyw, błyskawicznie przekłada się na wzrosty cen w kraju na drugim końcu Europy. Ceny wahają się w przedziale od 10 do 12 zł/kg.

Justyna Dobrosz, Sad24

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności