yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTak niskiej wilgotności gleby nie notowano jeszcze w kwietniu

Tak niskiej wilgotności gleby nie notowano jeszcze w kwietniu

Tegoroczna zima była najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce, dodatkowo była ona bezśnieżna, a opadów deszczu również notowano niewiele. W efekcie wilgotność gleby jest na bardzo niskim poziomie – niższym niż w latach poprzednich. 

Susza jest już w naszym kraju normą. W ostatnich pięciu latach nie doświadczyliśmy jej jedynie w 2017 r. Skutkiem jest pogłębiający się deficyt wody potęgowany przez wyższe z roku na rok temperatury. Już pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych, bo aż 60 stacji wodowskazowych  czyli ok. 12 proc. rejestrowało przepływ niżówkowy oznaczający suszę hydrologiczną.

W większej części kraju poziom wilgotności w płytkiej warstwie gleby jest bardzo niski. Tak wyglądał pomiar wilgotności gleby w Polsce. Są miejsca, gdzie wilgotność warstwy wierzchniej spadła do zera. Patrząc na kilka lat wstecz nie pamiętamy takiej sytuacji. A już na pewno nie w kwietniu.

imgw mapa

źródło IMGW

Niższy jest także poziom wód gruntowych w wielu rzekach. Suszę widać również gołym okiem na polach – zwykle nie było problemów z zasiewami prowadzonymi w pierwszej połowie kwietnia – nasiona trafiały w glebę o odpowiedniej do kiełkowania wilgotności. Problemy pojawiały się pod koniec kwietnia i w maju, gdy przychodziły pierwsze upały połączone z brakiem opadów. W tym roku sytuacja jest trudna od początku sezonu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Pandemia koronawirusa w zasadzie wstrzymała walkę z suszą. Tymczasem problemem nie zniknął i istnieje niemal w całej Polsce. Śniegu zimą w zasadzie nie było, a wiosna jest i, przynajmniej na razie, ma pozostać sucha. Jak podaje IMGW, padać ma dopiero w maju, a dla rolników to zdecydowanie za późno. Sezon zimowy 2019/2020 był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce, a sytuacja hydrologiczna jaka miała miejsce na początku 2020 r. nigdy nie była jeszcze tak dramatyczna.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl