yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTaniej za młode importowane ziemniaki

Taniej za młode importowane ziemniaki

Spora jest podaż młodych ziemniaków z Cypru i Francji. Ceny są o 1/3 niższe w porównaniu z ceną sprzed roku – informuje Rynek Hurtowy w Broniszach. W Broniszach poza tym pojawiły się już krajowe malinowe pomidory.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach ziemniaki francuskie sprzedawane
są po 2,30 zł za kg, cypryjskie są o 20 groszy droższe. Ziemniaki dostarczane są w opakowaniach hurtowych 15 kg i 20 kg.

Za połowę tej ceny można kupić pochodzące z ubiegłorocznej produkcji ziemniaki importowane z Belgii i Holandii. Polskie ziemniaki, w ofercie hurtowej, kosztują od 40 groszy do 55 groszy za kilogram, co jest o 1/5 taniej niż w lutym 2017 roku. Ubiegłoroczne plony ziemniaków były w Polsce o 7% wyższe w porównaniu do zbiorów 2016 roku i według szacunków GUS wyniosły 9,5 miliona ton.

Ze względu na sprzyjającą sprzedaży jak na tę porę pogodę, roku ceny krajowych warzyw korzeniowych są stabilne, choć z tendencją do stopniowego wzrostu (należy uwzględnić koszty przechowalnictwa). Marchew sprzedawana jest w cenie od 80 groszy do 1,30 zł za kilogram, w klasie extra.

Cebula, która w tym sezonie przechowuje się słabo (powodem były niekorzystne warunki atmosferyczne podczas zbiorów) oferowana jest w cenie od 50 groszy do 1 zł za kilogram, co oznacza wzrost ceny o 30%, w porównaniu do lutego 2017.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z warzyw nowalijkowych są już krajowe pomidory malinowe. Na razie jeszcze dość drogie (18-21 zł za kilogram) nie są w stanie konkurować ceną z importowanymi (od 4 do 6 zł za kilogram), ale smakowo zdecydowanie deklasują import. Krajowe ogórki są w cenie od 7,5 do 9,5 zł/kg. Importowane z Ukrainy sprzedawane są w podobniej cenie, hiszpańskie, pojedynczo foliowane, po 8 zł za kilogram. Wraz z rosnącymi dostawami krajowych ogórków spodziewany jest stopniowy spadek cen.

Lada moment powinny się już pojawić szklarniowe pomidory czerwone, produkcji krajowej.
Na razie musimy zadowolić się sprowadzanymi z Turcji i Hiszpanii (cena hurtowa od 4 do 6 zł/kg).

Rośnie asortyment młodych warzyw z importu. Na krajowe trzeba będzie jeszcze poczekać.

Źródło: Rynek Hurtowy w Broniszach

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl