yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościTelus: Działamy w interesie polskiego rolnika, w interesie Polski

Telus: Działamy w interesie polskiego rolnika, w interesie Polski

Minister Robert Telus odwiedził wczoraj gospodarstwo ekologiczne we wsi Patok, w gminie Kałuszyn. – Pasja z jaką ten rolnik prowadzi swoje gospodarstwo pokazuje, jak ważne jest to, o co walczymy w Unii Europejskiej w obronie polskiego rynku rolnego – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Temat nie jest bezpośrednio powiązany z warzywnictwem, niemniej… Warto obserwować, co dzieje się na krajowym rynku rolnym. Nie wiadomo, co wydarzy się w przyszłości.

Na wczorajszym spotkaniu w gospodarstwie ekologicznym szef resortu rolnictwa podkreślił, że polski rząd będzie chronił polskich rolników i zadba o to, aby na polski rynek nie wjeżdżało zboże z Ukrainy. – Po raz kolejny podkreślam, że jesteśmy przygotowani do tego, aby podjąć odpowiednie decyzje. Nie wpuścimy po 15 września ukraińskiego zboża na polski rynek. To jest w interesie polskiego rolnika, to jest w interesie Polski.

Chcemy budować przyszłość Europy

– Wczorajsza uchwała Rady Ministrów mówi jasno, że żądamy od Komisji Europejskiej przedłużenia terminu po 15 września. Jeżeli Komisja nie przedłuży, to my wprowadzimy zakaz jednostronny. Mamy potwierdzenie ministra Węgier, że zrobi to samo, co Polska. Również Słowacja mówi, że zrobi to samo, co Polska. To pokazuje, że to jest bardzo ważna sprawa. To pokazuje, że chcemy budować przyszłość Europy – poinformował Robert Telus.

Minister zaznaczył, że działania, które podejmuje polski rząd nie są prowadzone przeciwko komuś. – Nasze działania mają służyć nie tylko Polsce, ale również Unii Europejskiej. Budujemy solidarność europejską. Pracujemy nad rozwiązaniami, które przyczynią się do tego, że zboże będzie szybciej przejeżdżało przez polską granicę i będzie trafiało tam, gdzie jest potrzebne. To jest ważne dla bezpieczeństwa żywnościowego krajów, które tego zboża potrzebują. Konieczne są regulacje w sprawach dotyczących eksportu zboża z Ukrainy – podkreślił minister.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że z Ukrainy wyjeżdża obecnie tyle zboża co przed wojną, ale zostaje ono w Europie, zamiast trafiać do krajów Azji i Afryki.

Działania podejmowane przez Polskę

Minister przypomniał, że to Polska jako pierwsza podjęła działania i 15 kwietnia wprowadziła zakaz wwozu na teren naszego kraju ukraińskiego zboża. – To my otworzyliśmy oczy Unii Europejskiej na ten problem naszymi twardymi decyzjami. Dopiero później Komisja Europejska wdrożyła swoje rozwiązania i wprowadziła zakaz wjazdu zbóż na teren wszystkich krajów przyfrontowych – mówił minister Telus.

Żądamy przesunięcia terminu

Minister podkreślił, że Komisja Europejska nie przedstawiła żadnego merytorycznego argumentu, żeby nie przedłużać zakazu. – Nikt nie podał nam także żadnego argumentu, dlaczego jest to 15 września, dlaczego nie jest to dłużej. Dlatego żądamy od Komisji Europejskiej przesunięcia terminu zakazu importu ukraińskiego zboża przynajmniej do końca roku. Ale najlepiej do czasu uregulowania współpracy między Unią Europejska a Ukrainą w sprawach dotyczących produktów rolnych – poinformował minister Telus.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl