yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTransportery usprawniają ręczny zbiór warzyw

Transportery usprawniają ręczny zbiór warzyw

Polowe przenośniki (transportery) do warzyw są wykorzystywane przede wszystkim do zbioru róż kalafiorów i brokułów, a także główek kapusty czy sałaty oraz papryki lub ogórków. Te proste konstrukcje mogą znacznie poprawić wydajność i organizację zbiorów.

W gospodarstwach specjalizujących się w produkcji warzyw kapustnych, ich zbiór najczęściej odbywa się ręcznie do skrzynek lub skrzyniopalet ustawionych na przyczepach. W takich warunkach często dość trudno o wydajną pracę, ponieważ pracownicy tracą wiele energii na odpowiednio wysokie podnoszenie skrzynek lub główek kapusty, w celu załadowania ich na przyczepy. Znacznym usprawnieniem skutkującym zwiększeniem tempa pracy jest wykorzystanie przenośników, które mogą być zamontowane na specjalnej, niskopodwoziowej platformie – wyposażonej w zadaszenie (plandekę) zabezpieczającą zebrane warzywa przed nadmiernym nagrzewaniem. Na platformach może się odbywać wstępne sortowanie i pakowanie warzyw, np. główek sałaty czy kapusty pekińskiej w worki foliowe. Producenci sprzętu posiadają w ofercie również taśmociągi do transportowania zebranych główek lub róż bezpośrednio na tradycyjne przyczepy.

Z oferty polskich producentów

Jednym z producentów przenośnika do zbioru kapusty i innych warzyw z pola na przyczepę, do skrzyniopalet jest firma Kruszec. Do obsługi przenośnika tego producenta podczas zbioru warzyw potrzeba od 4 do 8 osób (3–6 osób wycina główki lub róże i układa je na przenośniku, a 1 lub 2 pracowników odbiera je na końcu i układa w skrzyniopaletach). Po napełnieniu skrzyniopalet, należy przesunąć transporter w celu napełniania kolejnych skrzyń. Taśma przenośnika napędzana jest hydraulicznie. Napęd jest realizowany przez koło powleczone gumową warstwą antypoślizgową. Pomiędzy taśmą a przenośnikiem znajdują się ślizgi z tworzywa sztucznego o niskim współczynniku tarcia – powoduje to mniejsze zużycie taśmy oraz mniejszy pobór mocy do przenoszenia. Taśma prowadzona jest za pomocą rolek oraz wyprofilowanych ślizgów. Napęd wyposażony jest w zawór do regulacji prędkości i zatrzymywania przenośnika. Operator odbierający warzywa na przyczepie może dostosować prędkość taśmy do tempa pracy.

Konstrukcja przenośnika jest wykonania z aluminium. Wszystkie jego części wykonane są z elementów nieulegających korozji (aluminium, stal nierdzewna, tworzywo sztuczne), co zapewnia jego długą żywotność. Przenośnik może posiadać wzmocnione „łopatki” (tzw. progi na taśmociągu zapobiegające spadaniu warzyw), które umożliwiają zbiór również główek kapusty o większej masie. Przenośnik, na pochyłym odcinku, jest wyposażony również w podwyższenia zapobiegające spadaniu zbieranych warzyw na boki. Taśmociąg przenośnika jest wykonany z tworzywa sztucznego, dopuszczonego do kontaktu z żywnością.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Standardowo przenośnik montowany jest na krawędzi podłogi przyczepy, natomiast z drugiej strony jest przymocowany łańcuchem lub pasem ściągającym. W przypadku nietypowych przyczep, możliwe jest wykonanie statywu do montażu przenośnika, także o regulowanej wysokości. Długość przenośnika wynosi 8 m, szerokość dolnej części przenośnika to 3,8 m, a szerokość taśmy – 30 cm. Przenośnik waży 90 kg. W zestawie do przenośnika dołączone są węże hydrauliczne o długości 6 m. Zalecana prędkość jazdy ciągnika podczas zbioru to 300–400 m/godz. (biegi pełzające). Wydajność pracy wynosi od 0,2–0,4 ha/godz. Istnieje możliwość wykonania przenośnika według życzeń klienta na specjalne zamówienie.

Przenośnik do zbioru warzyw z firmy Kruszec
Przenośnik do zbioru warzyw z firmy Kruszec

Firma Łuczak Maszyny Rolnicze oferuje polowy transporter warzyw TW 7Ł. Jest on przeznaczony do zbioru warzyw kapustnych. Zawieszany jest na przyczepach lub platformach rolniczych. Transporter ma możliwość przesuwania wzdłuż tych pojazdów nad każdą skrzyniopaletą. Urządzenie otrzymuje napęd z hydrauliki ciągnika. Polowy transporter warzyw TW 7Ł ma 7,5 m długości, 40 cm szerokości i waży 180 kg. Wyposażony jest w płynną regulację przesuwu taśmy, możliwość poziomowania i ustawienia kąta ramy pochyłej. Urządzenie może być wykorzystywane do napełniania przyczepy różami kalafiora lub brokułu luzem przeznaczonych do różyczkowania (dla przetwórstwa), wówczas na przyczepie nie potrzeba pracownika do odbioru surowca.

Ponadto firma Łuczak Maszyny Rolnicze oferuje do współpracy z polowym transporterem warzyw TW 7Ł platformę rolniczą PR-6. Zestaw służy do zbioru warzyw kapustnych, a także sałat, ogórków czy papryki do skrzynek lub skrzyniopalet. Platforma jest trzyosiowa z 6 pojedynczymi kołami na oponach 11,5/80. Dwie osie znajdują się z tyłu, a przednia oś jest skrętna z hamulcami pneumatycznymi, połączona z dyszlem do łączenia z zaczepem ciągnika. Platforma jest zadaszona plandeką z zakrytymi bokami (jest ona przesuwna, dzięki czemu po załadowaniu części przyczepy warzywa można szczelnie zakryć). Całkowita długość platformy to 8310 mm, długość skrzyni – podłogi 6510 mm, szerokość – 2500 mm, wysokość – 3570 mm, masa 2600 kg, a ładowność wynosi 5 t.

Zestaw do zbioru warzyw – platforma z przenośnikiem z firmy Łuczak Maszyny Rolnicze
Zestaw do zbioru warzyw – platforma z przenośnikiem z firmy Łuczak Maszyny Rolnicze

Zagraniczne rozwiązania

Podobnie, jak wśród innych maszyn warzywniczych oprócz polskich konstrukcji na rynku popularne są urządzenia belgijskie, włoskie czy holenderskie. Firma Agrotop Kaczmarek oferuje zestawy do zbioru warzyw przeznaczonych na rynek warzyw świeżych – platformy z przenośnikiem taśmowym – marki Baekelandt. Przenośnik taśmowy zamocowany jest na platformie i przemieszcza się wzdłuż niej w miarę napełniania skrzynek lub skrzyniopalet. Na czas transportu po drogach przenośnik jest składany i mocowany wzdłuż platformy. Jej długość może wynosić od 6 do 10 m, a długość przenośnika od 6 do 12 m. Platforma jest okryta plandeką. Od strony, z której znajduje się przenośnik taśmowy plandeka jest rozsuwana i można ją sukcesywnie zasuwać w miarę zapełniania platformy warzywami. Jest ona wyposażona w podwozie tandemowe i ma koła na szerokich oponach (ładowność do 14 t). Dyszel platformy jest sterowany hydraulicznie. Jest ona wyposażona w hydrauliczne lub pneumatyczne hamulce. Na przenośniku taśmowym znajduje się taśma z tworzywa sztucznego. Jest ona napędzana hydraulicznie. Prędkość przesuwu taśmy można płynnie regulować. Do zbioru kalafiorów lub brokułów jest ona wyposażona w specjalne „łopatki” zapobiegające spadaniu róż. Istnieje możliwość wyposażenia przenośnika w taśmę przystosowaną do zboru cukinii.

Belgijski zestaw do zbioru warzyw marki Baekelandt
Belgijski zestaw do zbioru warzyw marki Baekelandt

W ofercie firmy Hortech Marcin Jędraszak znajdują się taśmociągi do zbioru warzyw kapustnych montowane do burty przyczepy oraz kompletne zestawy – platformy z taśmociągami do zbioru warzyw. Ich producentem jest włoska firma Hortech Horticulture Technology. Przenośniki taśmowe do zbioru mają 10 m długości, a szerokość taśmy wynosi 28 cm. Napęd taśmy przekazywany jest za pomocą silnika hydraulicznego, prędkość posuwu taśmy jest regulowana płynnie za pomocą zaworu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup przyczepy zintegrowanej z taśmociągiem do zbioru warzyw. Opcjonalnie platformy mogą być wyposażone w system sterowania hydraulicznie dyszlem i osiami, co znacznie poprawia mobilność tej maszyny. Jak podkreślał polski przedstawiciel firmy, każde zapytanie o tego typu urządzenie jest traktowane indywidualnie. Firma służy fachowym doradztwem w zakresie rozwiązań ergonomii pracy, zwłaszcza przy zbiorze warzyw kapustnych.

Włoski zestaw do zbioru warzyw marki Hortech
Włoski zestaw do zbioru warzyw marki Hortech

Z kolei F.H. Najbar jest głównym przedstawicielem holenderskiej firmy Tumoba w Polsce, która ma w swojej ofercie m.in. taśmociągi do zbioru warzyw, takich jak kapusty, kalafior lub brokuł. Konstrukcja wykonana jest z lekkich i jednocześnie bardzo wytrzymałych materiałów co pozwala na łatwy montaż na przyczepę. Standardowa długość całkowita przenośników zawiera się w przedziale między 6 a nawet 15 m. Natomiast szerokość przenośnika wynosi 25 cm, opcjonalnie może być powiększona do 37 cm. Taśma jest wykonana z tworzyw sztucznych, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Każdy przenośnik jest napędzany hydraulicznie z możliwością regulacji prędkości. W opcji producent oferuje takie rozwiązania, jak automatyczne zatrzymywanie taśmy, wózek do transportu, hydraulicznie regulowana wysokość taśmy oraz ściany boczne do platformy.

Holenderskie rozwiązanie do zbioru warzyw marki Tumoba
Holenderskie rozwiązanie do zbioru warzyw marki Tumoba

Opracowała

Aleksandra Andrzejewska

Zdjęcia: firmowe

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl