yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościTrudny start sezonu brukselki. Sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach

Trudny start sezonu brukselki. Sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach [25.08.2022]

Wśród ofert na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki jesieni. Mowa oczywiście o niczym innym jak o brukselce. Sytuacja nie kształtuje się zbyt dobrze, gdyż warunki klimatyczne pogarszają się z roku na rok… O czym konkretnie mowa?

Wraz z biegiem lat niestety coraz ciężej utrzymać uprawy w należytym ładzie… Warunki klimatyczne okazują się być bowiem bardzo ciężkie i sprzyjają rozrastaniu się populacji szkodników. Skutki owych zmian są jednak znacznie bardziej dotkliwe dla producentów. Wpływają również na występowanie przedłużających się zjawisk ekstremalnych. Aktualny rok jest tego doskonałym przykładem… Stosunkowo łagodna zima nie pozostawiła w glebie odczuwalnych ilości wody, co tylko potęguje występującą od wiosny suszę. W ostatnich tygodniach częstym zjawiskiem okazują się także wysokie temperatury. Łącząc wszystko w całość otrzymujemy niezwykle trudne warunki do uprawy. Szczególnie narażone są właśnie warzywa kapustne, do których należy brukselka.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie wszyscy w aktualnym sezonie mogli pozwolić sobie na produkcję porównywalną do zeszłych lat. Mowa w dużej mierze o nawożeniu i ochronie przed szkodnikami. Wiązało się to i niestety nadal wiąże z niezwykle wysokimi nakładami. A dobrze wiemy jak sprawy mają się, jeśli chodzi o wynagrodzenie… Wspomniane kwestie znalazły niestety odzwierciedlenie w jakości, która w obecnych czasach, poprzez oczekiwania konsumentów, odgrywa bardzo istotną rolę. Wśród ofert na rynku w podwarszawskich Broniszach część towaru posiada widoczne zmiany chorobowe lub widoczne ślady żerowania szkodników. Warzywo w tym przypadku osiąga niestety zdecydowanie niższe ceny…

Skoro o cenach mowa… Jakich stawek możemy oczekiwać? W przypadku produktu, który zachowuje wysoką jakość możemy liczyć na ceny w granicach 9,00 zł za kilogram. Mówiąc o brukselce posiadającej widoczne wady musimy niestety spodziewać się znaczących spadków względem czystego towaru. W tym przypadku stawki oscylują w przedziale 5,00-6,00 zł za kilogram. Porównajmy aktualny stan rzeczy do ubiegłego roku… W sezonie 2021 brukselka pojawiła się w zbliżonym terminie, gdyż miało to miejsce 13 sierpnia. Ceny wejścia kształtowały się na poziomie 7,00-10,00 zł za kilogram a 9,00 zł było przeciętną ofertą. Natomiast pod koniec sierpnia stawki utrzymywały się w granicach 7,00-8,00 zł. Najczęściej spotykaną ceną okazywało się 7,50 zł.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione ceny można rzec, że stawki utrzymują się na zbliżonym poziomie, co w roku ubiegłym. Faktem pozostają jednak aktualne warunki, które wymagają od producentów dodatkowej pracy i co gorsza… Ogromnych nakładów. Zarówno warunki rynkowe jak i klimatyczne powinny mieć odzwierciedlenie w większym wynagrodzeniu dla rolników. Produkcja z roku na rok wiąże się z coraz większymi wyzwaniami. Czy to wspominane koszty, dotkliwe straty w wyniku żerowania szkodników, czy chociażby pozyskanie odpowiedniej kadry pracowniczej… Niemniej, adekwatne do tego ceny to wciąż niestety dość odległy temat.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl