Trzykrotnie wyższe ceny rabarbaru do przetwórstwa – 02.06.2022

Rabarbar

Rynek rabarbaru to w porównaniu do innych warzyw czy owoców bardzo mały sektor. Każdy, kto zajmuje się produkcją rabarbaru doskonale wie, że jest on szczególnie podatny na wszelkie spekulacje czy nieuczciwe praktyki. Jak sytuacja przedstawia się aktualnie na dzień 2 czerwca 2022?

Obszar upraw rabarbaru w Polsce maleje, a podaż spada z roku na rok. Co jest tego przyczyną? Oczywiście ceny, które są oferowane producentom przez przetwórnie. W ciągu ostatnich trzech lat stawki, na które mogliśmy liczyć, były bardzo niskie i nie pokrywały poniesionych kosztów. To, z czym zmagali się plantatorzy, nie było niczym innym jak manipulacją ze strony mroźni.

Ostatnie lata były szczególnie dotkliwe dla producentów rabarbaru. Ceny na poziomie kilkudziesięciu groszy nie były w żaden sposób satysfakcjonujące. Szczególnie, biorąc pod uwagę obecne koszty. Kilkanaście lat temu byłyby jeszcze do zaakceptowania, jednak czasy bardzo szybko się zmieniają i ceny środków do produkcji są znacznie wyższe. Coraz więcej plantatorów decyduje się odchodzić od upraw. Obecne ceny na skupach są co prawda lepsze, niemniej, kolejne lata wciąż pozostają jedną wielką niewiadomą…

Jak więc sytuacja wygląda aktualnie? Zacznijmy od rynku hurtowego w Broniszach. Rabarbar gości na podwarszawskim rynku od około miesiąca, a jego ilość w tym okresie jest dość zauważalna. W ciągu ostatnich dwóch czy trzech tygodni niewiele się w tym przypadku zmieniło a cena pozostaje dość stabilna. Producenci posiadający go w ofercie mogą liczyć na przedział cenowy w zakresie od 3,00 do 4,00 zł za kilogram.

Mówiąc o rabarbarze, który trafi do przetwórstwa, możemy dostrzec, że sytuacja nieco się zmieniła. Popyt jest bardzo wysoki, a plantatorzy z dużą ilością bardzo mile widziani. Na ten moment ceny wzrosły i znacząco różnią się od tych, które były nam oferowane chociażby rok temu. Dwustronnie cięty rabarbar (również zielony) na jednym ze skupów w województwie mazowieckim zapewnia ceny na poziomie 1,90 zł (+VAT). Niemniej, nie brakuje ofert rzędu 2,00-2,20 zł. Pozostaje pytanie, jak długo taki stan rzeczy się utrzyma… Ostatnie trzy lata nie były łatwe dla producentów. Czy możemy wierzyć, że polityka przetwórni się zmieniła?

Ciężko nazwać przypadkiem fakt, że po trzech latach niskich cen, a także pojawiającej się coraz większej ilości głosów mówiących o likwidacji plantacji, oferty skupu stały się dla producenta bardziej korzystne. Rolnicy obawiają się, że to tylko stan przejściowy i już niedługo nastąpi powrót do poprzedniego stanu rzeczy. W takim przypadku polityka przetwórni bardzo szybko doprowadzi do zmniejszenia się liczby upraw rabarbaru. Schemat kilku lat niskich cen i zwiększenia ich na jeden sezon, aby liczba plantacji wzrosła, nieustannie się powtarza. Zarówno w przypadku rabarbaru jak i innych warzyw…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności