yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościTurcja wprowadza zakaz eksportu pomidorów

Turcja wprowadza zakaz eksportu pomidorów

Turcja, wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, utraciła wielu dotychczasowych partnerów handlowych. Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w rosnącym udziale omawianego kraju na rynku Unii Europejskiej, także w Polsce. W najbliższych tygodniach eksport z Turcji nie będzie miał jednak miejsca, co pozwoli lokalnym producentom nieco bardziej rozwinąć skrzydła.

W ostatnim czasie na tureckim rynku warzyw odnotowano dość drastyczny wzrost cen pomidorów. Co więcej, kraj ten spotkał się z trzęsieniem ziemi, które dotknęło 11 województw. Tureckie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, chcąc zapobiec dalszej destabilizacji cen żywności, a także zapewnić jej wystarczającą ilość, wprowadziło zakaz eksportu pomidorów. Zakaz ten potrwa do 24 kwietnia roku bieżącego.

Lista krajów docelowych, do których tureccy eksporterzy nie będą mieli możliwości wysyłać swoich produktów, okazuje się dość obszerna i znajduje się na niej zaledwie kilka wyjątków. Zakaz nie dotyczy bowiem Tureckiej Republiki Cypru Północnego, Palestyny, Azerbejdżanu oraz poszczególnych terenów w Syrii. Ponadto, dostawy nie zostaną wstrzymane wobec organizacji zajmujących się pomocą humanitarną.

Na decyzję o zakazie eksportu pomidorów w Turcji mógł wpłynąć wyjątkowo wysoki popyt ze strony krajów Unii Europejskiej. Koszty produkcji ograniczyły bowiem podaż na rynku wspólnotowym. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w aktualnej sytuacji, którą możemy dostrzec w Anglii, mianowicie puste półki w tamtejszych marketach. Tak więc… Większe zainteresowanie mogło wywołać obawę o dostępność oraz koszt warzywa w Turcji.

Tureccy producenci apelują, gdyż ich zdaniem takowy zakaz przyczyni się do strat. Wielu z nich wskazuje, że pomidory przeznaczone na eksport to zaledwie ułamek tamtejszej produkcji, natomiast wzrost cen wynika ze wzrostu kosztów. Tak czy inaczej, Polska w najbliższym czasie zostanie odcięta od dostaw z Turcji, które były dość zauważalne na rynku pod względem ich ilości. Polscy producenci będą mieli więc nieco większe możliwości negocjacyjne, gdyż tańsza alternatywa z zagranicy nie będzie stanowić już konkurencji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: fruitveb.hu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl