Tureckie pomidory wracają do Rosji

Pomidory

W ubiegłym tygodniu prezydent Federacji Rosyjskiej W. Putin składał oficjalną wizytę w Turcji. Jednym z jej rezultatów jest zniesienie zakazu importu do Rosji tureckich pomidorów.

Wprowadzone w 2016 roku embargo (następstwo zestrzelenia przez Turków rosyjskiego myśliwca) obejmowało wiele dziedzin gospodarki. Było ono stopniowo łagodzone, najtrudniejsze było porozumienie dotyczące wznowienia eksportu do Rosji tureckich pomidorów. Na tej kwestii bardzo zależało stronie tureckiej. Rosjanie kontrargumentowali koniecznością zamortyzowania poczynionych przez swoich biznesmenów inwestycji w szklarnie. Sprawa ślimaczyła się na forach komisji eksperckich i międzyrządowych, Rosjanie wysyłali do Turcji inspektorów Rossielhoznadzoru. Brakowało decyzji politycznej.

Agencja Sputnik poinformowała wczoraj popołudniu o zgodzie Rosji na odblokowanie importu tureckich pomidorów. Pierwsze dostawy spodziewane są już w pierwszej połowie października. Rosyjscy producenci skupieni w Narodowym Zrzeszeniu Owocowo-Warzywnym proponowali ministrowi rolnictwa Federacji Rosyjskiej wydawanie zezwoleń na import wyłącznie akredytowanym tureckim dostawcom, by ograniczyć konkurencje i dumping.

za: sputniknews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności