Tytuły Wzorowych Ogrodników przyznane

W sobotę 9 września w ramach XIX Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych – odbył się finał XI edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”. Jego laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach głównych i w kategorii specjalnej. Tłem dla tegorocznej gali był dziedziniec Zamku Czartoryskich w Gołuchowie (woj. wielkopolskie), którego historia sięga połowy XVI wieku.

Krajowy Konkurs „Wzorowy Ogrodnik” powstał z inicjatywy Stanisława Zabarskiego, dyrektora gołuchowskich targów, w celu promocji polskiego ogrodnictwa i wysokiej jakości rodzimych produktów – w kraju oraz za granicą. Patronem honorowym wydarzenia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do konkursu zgłaszani są ogrodnicy z całej Polski, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa, zdaniem nominujących (głównie przedstawicieli terenowych ośrodków doradztwa rolniczego), zasługują na wyróżnienie. Zgłoszone gospodarstwa oceniane są przez kapitułę konkursową pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Komosy, która wyłania spośród nich finalistów oraz laureatów w sześciu kategoriach: warzywnictwo gruntowe, warzywnictwo pod osłonami, rośliny ozdobne pod osłonami, sadownictwo, szkółkarstwo roślin ozdobnych i kategoria specjalna. Przy wyborze finalistów i laureatów kapituła konkursu uwzględniała:
– stosowaną technologię produkcji,
– działania mające na celu uzyskanie wysokiej jakości produktów, w tym zdrowej żywności,
– ograniczanie uciążliwości upraw dla środowiska naturalnego,
– uzyskane certyfikaty i dyplomy,
– osiągane plony z jednostki powierzchni,
– stosowanie maszyn usprawniających pracę ludzi,
– estetykę gospodarstwa,
– promocję gospodarstwa i jego produktów,
– działalność społeczną i charytatywną,
– rozwiązania nowatorskie i publikacje własne,
– przynależność do grup producenckich i organizacji branżowych,
– sprzedaż poza granice kraju,
– inne osiągnięcia związane z prowadzonym gospodarstwem.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się tradycyjnie pierwszego dnia targów w Gołuchowie ogłoszeni zostali zwycięzcy konkursu, którzy otrzymali wykonaną z brązu statuetkę Wzorowy Ogrodnik, puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz certyfikat upoważniający do używania na swoich produktach znaku Laureat Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”. Z kolei finaliści konkursu wyróżnieni zostali grawertonem z nominacją.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu w kategorii warzywnictwo gruntowe prof. dr hab. A. Komosa ogłosił Joannę i Mirosława Szymczaków.

Joanna i Mirosław Szymczakowie – laureaci w kategorii warzywnictwo gruntowe

Spośród pięciu nominowanych w kategorii warzywnictwo pod osłonami kapituła konkursu zwycięzcami ogłosiła Reginę i Jarosława Zasuń.

Regina i Jarosław Zasuń – laureaci w kategorii warzywnictwo pod osłonami

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Wszyscy laureaci

Aleksandra Czerwińska-Nowak

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności