yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUbezpieczenia upraw lepsze od ryczałtowych wypłat odszkodowań?

Ubezpieczenia upraw lepsze od ryczałtowych wypłat odszkodowań?

Ubezpieczenia rolnicze – wśród wielu producentów wywołują mieszane uczucia. Tymczasem, Minister Rolnictwa zachęca do udziału w ubezpieczaniu upraw i odejścia od ryczałtowych wypłat odszkodowań, które jak sam przyznaje, nie rekompensują szkód. Jak prezentują się ubezpieczenia?

Budżet na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich wynosi 1,5 mld zł, natomiast w rezerwie czekają dodatkowe 3 mld zł. Jaki jest zakres ubezpieczenia? Środków ma wystarczyć na praktycznie wszystkie uprawy – 9 mln ha. Z budżetu państwa pokrywane jest 65 procent składki, a rolnik płaci tylko pozostałe 35 procent.

Ta pomoc dla rolników już na etapie opłacania składki jest bardzo duża. Chcemy odejść od ryczałtowych wypłat odszkodowań, które i tak nie rekompensują strat – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Rolnik ma do wyboru ośmiu ubezpieczycieli, którzy mają podpisane umowy z MRiRW na dofinansowanie składek. Sam Kowalczyk zachęca do udziału w ubezpieczaniu upraw i zwierząt, a zwłaszcza do zwracania uwagi na kompleksowość ubezpieczenia, w którym znajdować się będzie także ubezpieczenie od suszy.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednocześnie uwagę na zalety systemu ubezpieczeń wzajemnych, w ramach którego niewykorzystane w danym roku środki mogą przejść na rok następny, wpływając na obniżenie stawek płaconych za ubezpieczenie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Prezes KRUS Aleksandra Hadzik zwróciła uwagę, że jednym ze statutowych obowiązków instytucji, którą kieruje, są działania prewencyjne, w tym rozwój ubezpieczeń. Co więcej, dzięki nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którą już podpisał Prezydent, rolnicy mają możliwość złożenia wniosku o opłacenie składki ze środków na płatności bezpośrednie – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Źródło: gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl