Uchwała antysmogowa uderza w krakowskich ogrodników

W tym roku krakowscy producenci wczesnych warzyw tunelowych stanęli w obliczu problemu z ogrzewaniem tuneli mnożarkowych, w których produkują rozsadę wczesnych kapust, kalafiorów, sałaty i innych nowalijek. Obowiązująca w Krakowie od września br uchwała antysmogowa zakazuje gospodarstwom położonym w granicach miasta stosowania paliw stałych (węgla i drewna) do ogrzewania obiektów uprawowych.

Zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk informował, że działający na terenie miasta ogrodnicy będą musieli szukać alternatywnych sposobów ogrzewania. – Wskazywaliśmy różnego rodzaju pomysły i projekty, które w naszej ocenie mogłyby być pomocne dla rolników – mówił J. Muzyk. Miały to być pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, jednak producenci warzyw odpowiadają, że nie stać ich na inwestycję w takie rozwiązania. Ograniczenia w stosowaniu paliw stałych nie dotyczą rolników, których gospodarstwa znajdują się poza granicami administracyjnymi Krakowa, czyli w praktyce zlokalizowanych o kilkaset metrów od sąsiadów objętych zakazem. w sprawę włączyli się miejscy radni, którzy zapowiedzieli, że wystąpią do Prezydenta Krakowa o przesunięcie terminu wyłączenia pieców w tunelach foliowych i szklarniach do zakończenia okresu produkcji rozsad. 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności