Udany Dzień Selerowy

W niedzielę 13 października w gospodarstwie Bogumiła Cierniaka w Pawłówku k. Kalisza odbył się Dzień Selerowy. Organizatorami spotkania były firmy: BASF – dystrybutor nasion maki Nunhems, Luty Jacek – oferujący m.in. nasiona z firmy Novisem oraz rozsady z firmy Vivai Bacchetto, a także firma Yara Poland.

Podczas spotkania zaprezentowano odmiany selera korzeniowego przeznaczone zarówno na świeży rynek, jak i do przetwórstwa. Z oferty firmy Novisem prezentowano odmianę Calgary. Natomiast z portfolio Nunhems pokazano Princino, Markiz, a także nowość odmianę Codex. Przedstawiciele firm nasiennych podkreślali zalety tych odmian. Zwracali szczególną uwagę na takie cechy jak plenność, wysoka jakość korzeni oraz łatwość w przygotowaniu uch do sprzedaży. O profesjonalnych rozsadach warzyw mówili Izabela Pokratka z Vivai Bacchetto oraz Jakub Wrona reprezentujący firmę Luty Jacek.

Odmiana Markiz

W spotkaniu uczestniczył też Maciej Wita z firmy BASF, który przedstawił nowy fungicyd Dagonis. Środek ten zawiera dwie substancje czynne – znany już producentom warzyw difenokonazol (związek z grupy triazoli) oraz nową w uprawach warzywniczych substancję – fluksapyroksad. W uprawie selera zwyczajnego nowy fungicyd Dagonis zarejestrowany jest przeciwko mączniakowi prawdziwemu, a także alternariozie i zgniliźnie twardzikowej.

Zalecenia dotyczące nawożenia w uprawie selera korzeniowego zaprezentował Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. Przed sadzeniem selera firma rekomenduje stosowanie nawozu YaraMila Complex. Na ok. 3 tygodnie po posadzeniu rozsady – Unika Calcium, a po kolejnym tygodniu – YaraLiva Nitrabor. Ponadto firma zaleca uzupełniające nawożenie dolistne nawozami z serii Kristalon. W celu dostarczenia roślinom niezbędnych mikroelementów specjalista rekomendował stosowanie nawozu YaraVita Brassitrel Pro.

Odmiany firmy Novisem zaprezentował Piotr Zawada

Interesujący program oraz ciepła jesienna pogoda sprawiły, że na spotkanie przybyło ponad 100 plantatorów.

Tekst: Aleksandra Andrzejewska, zdjęcia: Jakub Wrona

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności