yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościUE dąży do jednolitych standardów płacy minimalnej

UE dąży do jednolitych standardów płacy minimalnej

Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE uzgodniły jednolite standardy płacy minimalnej w UE. Jednolite płace minimalne mają znacznie poprawić życie milionów pracowników. Niemniej, wraz z pojawieniem się projektu, pojawiły się również obawy o przyszłość producentów w Polsce. Co mają obejmować normy w proponowanej ustawie?

Normy regulują sposób ustalania, aktualizowania i egzekwowania ustawowych płac minimalnych. Ponadto proponowana ustawa przewiduje, że kraje UE określają plany działania mające na celu zwiększenie zasięgu rokowań zbiorowych, jeśli wskaźnik ten wynosi poniżej 80 procent. Propozycja nie określa wspólnego poziomu płacy minimalnej ani nie zobowiązuje państw członkowskich do wprowadzenia ustawowych płac minimalnych w całej UE. Parlament i Rada UE muszą jeszcze formalnie potwierdzić kompromis. Kraje UE mają następnie dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego – czytamy w komunikacie UE.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wprowadzenie takich norm może pomóc pozyskać pracowników sezonowych. Niemniej, obecne warunki zdają się temu przeczyć. Produkty wytworzone przez producentów niestety osiągają bardzo niskie ceny. Koszty produkcji natomiast są bardzo wysokie. Doliczając do tego wyższe stawki dla pracowników, które na polskie warunki już teraz są dość wymagające, musimy liczyć się, że dla nas pozostaną grosze, o ile w ogóle coś zostanie…

Kraje położone w zachodniej Europie mają wyższe wynagrodzenia minimalne, jednak ceny ich produktów osiągają również wyższy poziom niż w Polsce. To budzi pewne obawy, gdyż zakładając, że płace miałyby wzrosnąć, polscy rolnicy mieliby ciężko pokryć koszty pracowników koniecznych przy zbiorach. Wszystko jest zależne od planu, który określi nasz rząd, o ile taki będzie konieczny. Trzeba przygotować się jednak do scenariusza, w którym będziemy musieli zapłacić więcej. W takim przypadku wzrosnąć powinny również ceny dla producentów. Zwiększenie stawek może i zachęci większą ilość osób a rokowania zbiorów będą lepsze, jednak problem, który polega na tym, skąd wziąć na to pieniądze, zdecydowanie się nasili.

Czas pokaże jak będzie wyglądać to w praktyce. Co o tym sądzicie?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: germany.representation.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl