UE zakaże stosowania trzech neonikotynoidów szkodliwych dla pszczół

Przedstawiciele państw członkowskich poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu stosowania środków ochrony roślin zawierających jako substancje czynne takie neonikotynoidy, jak imidakloprid, klotianidynę i tiametoksam. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wcześniej potwierdził szkodliwość tych substancji dla pszczół i innych owadów zapylających.

Środki te nadal mogą być stosowane w uprawach szklarniowych. Zakaz ich stosowania dotyczyć będzie natomiast również zaprawiania nasion – polska strona była za dopuszczeniem ich do zaprawiania nasion buraka cukrowego.

Ekolodzy mają nadzieję, że zakaz stosowania wymienionych neonikotynoidów pomoże w walce ze śmiertelnością pszczół; żądają jednak całkowitego zakazu ich stosowania. Organizacje i stowarzyszenia rolnicze obawiają się natomiast związanych z zakazem strat w jakości i wielkości plonów.

Jak podaje pap, rozporządzenie zostanie przyjęte przez Komisję Europejską w nadchodzących tygodniach i zacznie obowiązywać przed końcem roku.

Oprócz obecnie zakazanych środków istnieją inne neonikotynoidy, które można stosować bez ograniczeń. Należą do nich tiaklopryd i acetamipryd – ten ostatni jest klasyfikowany przez Efsę jako stanowiący “niski poziom ryzyka dla pszczół”. Zakaz lub inne ograniczenia w ich stosowaniu są zatem z naukowego punktu widzenia nieuzasadnione – ale organizacje ochrony środowiska z tym stanowiskiem się nie zgadzają.

Źródło: sueddeutsche.de, pap

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności