Od kilku sezonów trwają próby uprawy cebuli z rozsady grupowej. Jest to technologia, którą poznawano w latach ’90 ub.w., jednak brak odpowiedniego sprzętu, zakończyła się ona fiaskiem. Zapytałam Daniela Babija, dyrektora ds. sprzedaży rozsad warzyw w firmie Grupa Mularski, o korzyści uprawy cebuli z rozsady.

Wielu plantatorów cebuli zadaje sobie pytanie: uprawa cebuli z rozsady czy z dymki? Kiedy ekonomicznie jest uzasadniona, a kiedy nie jest uzasadniona, uprawa cebuli z rozsady?

Daniel Babij

Daniel Babij (D.B.) z Grupy Mularski: By uprawa cebuli była uzasadniona ekonomicznie należy spełnić kilka warunków: • dobrać odpowiednie odmiany – Do uprawy cebuli z rozsady rekomendowane są odmiany o okresie wegetacji nie dłuższym niż 110 dni, najlepiej w typie amerykańskim; • dostosować się do terminu sadzenia – 13.-14. tydzień kalendarzowy; • przygotować stanowisko pod uprawę; • dysponować sprzętem do sadzenia (lub skorzystać z usług), aby po dostarczeniu rozsady do gospodarstwa  możliwie jak najszybciej i najsprawniej posadzić rośliny na miejsce stałe; • zapewnić odpowiednią wilgotność gleby; • ograniczyć stosowanie herbicydów – należy spulchniać międzyrzędzia pielnikiem ciągnikowym.

Po spełnieniu tych warunków plantator może oczekiwać powodzenia w uprawie i, sukcesu ekonomicznego. Uprawa cebuli z rozsady jest prawie zawsze uzasadniona ekonomicznie, a jedyną przesłanką, która temu przeczy jest wybór późnego terminu sadzenia –  trzecia dekada kwietnia lub później – wówczas uzyskamy plon w tym samym terminie co uprawa cebuli z siewu bezpośredniego.

Jakie są minusy uprawy cebuli z rozsady?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

D.B.: Poza dość wysokim nakładem finansowym cebula z rozsady nie ma innych minusów, ponieważ dalej jest to cebula z siewu tylko… z wątkiem szklarniowym.

Jakie warunki agrotechniczne muszą być spełnione, by uzyskać min. 50 t/ha?

D.B.: Nie polecam przykrywania młodych roślin bezpośrednio po posadzeniu płaskimi osłonami, ponieważ może wyrządzić to im więcej szkód niż korzyści. Dlaczego? Cebula w fazie 2.-3. liścia właściwego jest bardzo delikatna. Nawet dobrze naciągnięta włóknina o gramaturze 17 g/m2 przy wiosennych podmuchach wiatru lekko faluje powodując uszkodzenia szczypioru i, w efekcie mamy dłuższą asymilację. Nawadnianie jest jednym z warunków powodzenia ekonomicznego uprawy. Jeżeli plantator informuje nas, że nie posiada możliwości nawadniania, wówczas nie przyjmujemy zamówienia. Do sadzenia roślin zdecydowanie polecam sadzarkę karuzelową, ponieważ w porównaniu do sadzarki tarczowej lub chwytakowej (łapkowej) nie następuje ściskania szczypioru w momencie przenoszenia rozsady do gleby. Mówiąc krótko – tylko karuzela!

Jakie korzyści wynikają z uprawy cebuli z rozsady?

D.B.: Korzyściami wynikającymi z uprawy cebuli z rozsady to przede wszystkim: uzyskanie plonu cebuli o mocnej łusce, cienkiej szyjce (czyli takiej jak z siewu bezpośredniego, ale przy wcześniejszym plonie o 30-40 dni). Godny uwagi jest fakt, że w plonie handlowym ponad 85% cebul posiada kaliber powyżej 80 mm. Taką cebulę możemy sprzedać w łusce bez konieczności obierania, jak jest w przypadku wielu upraw z dymki. Plantator dysponuje towarem, na który zawsze jest popyt. W przypadku, kiedy producent dysponuje stanowiskiem pod uprawę cebuli składającym się z lekkich gleb, łatwo zaskorupiających, to uprawa cebuli z rozsady wydaje się doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą nasiona najwyższej jakości lub uprawa cebuli szalotki. Warto pamiętać, że wystarczy jeden ulewny deszcz bezpośrednio po siewie nasion, który zasklepi nawet najlepszą glebę. Jeżeli siejemy nasiona stosunkowo drogie to warto się zastanowić nad wyborem rozsady cebuli.

Kolejną korzyścią, o której warto wspomnieć, jest brak ryzyka przeniesienia na pole chorób bakteryjnych czy nicieni, jak to jest możliwe w przypadku dymek niewiadomego pochodzenia (nie należy generalizować, uznając że wszystkie dymki są porażone). Uprawiając cebulę z rozsady eliminujemy przed i powschodowe zabiegi herbicydami. Uprawa cebuli z rozsady jest również alternatywą dla gospodarstw ekologicznych.

Jakie odmiany cebuli są dedykowane nowej technologii uprawy?

D.B.: Grupa Mularski zajmuje się profesjonalną produkcją rozsady. Traktujemy jednakowo wszystkie firmy hodowlano-nasienne i, z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że każda z tych firm w swoim portfolio dysponuje bogatą kolekcją odmian cebuli, co ciekawe posiada również odmiany dedykowane do specjalistycznej uprawy cebuli z rozsady. Do produkcji cebuli należy wybrać odmiany o 110-dniowym okresie wegetacji, najlepiej w typie amerykańskim. Zdarza się również, że wybór producentów pada na odmiany w typie hiszpańskim.

Jak długo trwa proces produkcji rozsady i kiedy pierwsze partie towaru mogą zostać dostarczone do gospodarstwa?

D.B.:  Proces produkcji rozsady cebuli zwykle trwa 35-40 dni. Gotowe do sadzenia rośliny posiadają dwa, trzy liście właściwe o wysokości ok. 12 cm. Należy pamiętać, że system korzeniowy cebuli jest bardzo delikatny, nie lubi przesuszania. Po trzech latach doświadczeń z uprawą cebuli z rozsady, wiemy że młode rośliny powinny mieć max. 40 dni. W przypadku starszej rozsady może mieć to negatywny wpływ na asymilację. Przestrzeń między tacami rozsadowymi, ułożonymi jedna na drugiej, wynosi 12 cm. Taką długość szczypioru osiągają rośliny po ok. 5 tygodniach. Gdyby ta długość była większa, to należałoby przycinać szczypior, a to w warunkach kontynentalnej wiosny jest dla cebuli bardzo ryzykowne.

W jakich terminach zalecają Państwo  sadzanie rozsady cebuli i, w jakim rozstawie ?

D.B.: 13.-14. tydzień kalendarzowy, to optymalny termin dostawy i sadzenia rozsady na miejscu stałym. Producenci najczęściej sadzą rozsadę cebuli w rozstawie 45 cm x 18 cm.

Ile nasion wysiewanych jest do pojedynczej komórki (dla uprawy konwencjonalnej i ekologicznej)? Do kiedy należy składać zamówienia na rozsadę?

D.B.: Rozsadę cebuli produkujemy w tacach rozsadowych TN 240 oraz TN 150. Pierwsza z nich, to taca o 240 komórkach – do jednej komórki wysiewamy cztery nasiona. Jest to oferta skierowana dla producentów konwencjonalnych. Tymczasem producenci zajmujący się uprawą ekologiczną wybierają tacę TN 150, o 150 komórkach, a w jedną komórkę wysiewamy (opcjonalnie) pięć nasion. Zamówienia należy składać do połowy stycznia. Tymczasem, im wcześniej producent złoży zamówienie tym lepiej dla nas, ponieważ  wcześniej możemy zaplanować produkcję.

Po ilu tygodniach od posadzenia rozsady w pole można uzyskać plon?

D.B.: Tak samo jak w przypadku uprawy z siewu bezpośredniego, tak i, w przypadku uprawy z rozsady, to przebieg pogody wiosną determinuje termin zbioru. Ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że w 2017 r., podczas gdy wiosna była bardzo chłodna i, często występowały przymrozki, to pod koniec lipca cebuli nie było już na polu. W 2016 r. czy 2018 r., kiedy wiosna była cieplejsza, zbiór odbywał się średnio o dwa tygodnie wcześniej w porównaniu do 2017 r.

Anna Wilczyńska

Fot. A. Andrzejewska, firmowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności