Uprawy warzyw gruntowych z deficytem wody

Susza rolnicza w uprawie warzyw gruntowych została w stwierdzona w trzech województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, w terminie od 11 czerwca do 10 sierpnia.

Notowano ją w 28 gminach (1,13% gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 0,04% gruntów ornych kraju (tabela).

Zasięg suszy w uprawie warzyw gruntowych

Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin zagrożonych Udział gmin zagrożonych [%] Udział powierzchni zagrożonej [%]
1 pomorskie 123 22 17,89 0,63
2 zachodniopomorskie 113 5 4,42 0,12
3 wielkopolskie 226 1 0,44 0,00

 

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -44 mm.

Susza rolnicza występowała na terenie ośmiu województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego.

Susza rolnicza wystąpiła w 9 uprawach. Były to: kukurydza na kiszonkę, kukurydza na ziarno, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, tytoń, ziemniak, chmiel, truskawki oraz wymienione wyżej warzywa gruntowe.

Źródło: IUNG-PIB

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności