yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUwaga, burze z gradem w czterech województwach

Uwaga, burze z gradem w czterech województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem, które dzisiaj występować będą na zachodzie, północy oraz miejscami w centrum kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20 mm, porywy wiatru do 90 km/godz. (lokalnie możliwe do 100 km/godz.) oraz opady gradu.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz w północnych i zachodnich powiatach województwa wielkopolskiego.

Według IMGW pierwszych burz można spodziewać się na północnym zachodzie kraju już około południa. Będą one się przemieszczać w kierunku północno-wschodnim.

Tymczasem najsilniejszych burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych od centrum po południowy zachód kraju. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/godz., a w centralnej i południowo-zachodniej Polsce nawet do 100 km/godz. Z uwagi na duże zasoby wilgoci oraz tendencję burz do łączenia się, punktowo opady deszczu będą ulewne, natężenie ich może wynosić do 10-20 mm/godz. Jak informuje IMGW należy spodziewać się też opadu gradu, w przypadku burz superkomórkowych również dużego o średnicy do 3-4 cm. Warunki termodynamiczne oraz duże zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery wskazują na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Wczesnym popołudniem na zachodzie zaczną pojawiać się burze związane z linią zbieżności, początkowo w formie izolowanych komórek (również superkomórek), które w dalszych godzinach łącząc się w liniowy układ wielokomórkowy przesuwać się będą w kierunku wschodnim/północno-wschodnim.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: IMGW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl