Uwaga, burze z gradem w czterech województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem, które dzisiaj występować będą na zachodzie, północy oraz miejscami w centrum kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20 mm, porywy wiatru do 90 km/godz. (lokalnie możliwe do 100 km/godz.) oraz opady gradu.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz w północnych i zachodnich powiatach województwa wielkopolskiego.

Według IMGW pierwszych burz można spodziewać się na północnym zachodzie kraju już około południa. Będą one się przemieszczać w kierunku północno-wschodnim.

Tymczasem najsilniejszych burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych od centrum po południowy zachód kraju. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/godz., a w centralnej i południowo-zachodniej Polsce nawet do 100 km/godz. Z uwagi na duże zasoby wilgoci oraz tendencję burz do łączenia się, punktowo opady deszczu będą ulewne, natężenie ich może wynosić do 10-20 mm/godz. Jak informuje IMGW należy spodziewać się też opadu gradu, w przypadku burz superkomórkowych również dużego o średnicy do 3-4 cm. Warunki termodynamiczne oraz duże zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery wskazują na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Wczesnym popołudniem na zachodzie zaczną pojawiać się burze związane z linią zbieżności, początkowo w formie izolowanych komórek (również superkomórek), które w dalszych godzinach łącząc się w liniowy układ wielokomórkowy przesuwać się będą w kierunku wschodnim/północno-wschodnim.

Źródło: IMGW

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności