W liście komisarza Wojciechowskiego do unijnych ministrów rolnictwa czytamy – Możecie liczyć na moje wsparcie

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa w obliczu rozwoju pandemii koronowirusa wystosował list do ministrów rolnictwa UE, w którym obiecuję  podjęcie zdecydowanych kroków aby szybko złagodzić spowodowany pandemią kryzys w rolnictwie.

List komisarza Wojciechowskiego do ministrów rolnictwa UE

Drodzy Ministrowie,

Piszę do was w związku z obecną pandemią i jej wpływem na nasze codzienne życie. Oczywiście naszym nadrzędnym priorytetem jest zdrowie ludzi i zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. W tym celu z zadowoleniem przyjmuję wszystkie środki podejmowane obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE i nasze skoordynowane wysiłki na szczeblu UE w celu spowolnienia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Oczywiste jest, że wystąpią poważne skutki gospodarcze. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula  von der Leyen ogłosiła w zeszły piątek bardzo znaczący pakiet gospodarczy w odpowiedzi na kryzys. Blokada w wielu państwach członkowskich spowoduje ekstremalne trudności w wielu sektorach, w tym w sektorze rolno-spożywczym.

Będziemy musieli nadal współpracować i koordynować nasze działania, aby wesprzeć wysiłki naszych rolników, przemysłu rolno-spożywczego i sprzedawców detalicznych w celu dalszego zabezpieczenia łańcucha dostaw żywności. Elastyczność i szybkość będą naszym atutem w walce z koronawirusem.

Komisja przygotowuje teraz kroki prawne pozwalające państwom członkowskim przedłużyć o miesiąc termin złożenia przez rolników wniosku o płatności bezpośrednie jestem gotów wesprzeć każde państwo członkowskie na wypadek gdyby była potrzeba jakakolwiek inna elastyczność w zakresie wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej

Następne posiedzenie Rady zorganizowane przez prezydencję da nam możliwość wzajemnej aktualizacji  potrzeb w każdym państwie członkowskim. Konieczne są zdecydowane i skuteczne działania, aby szybko zareagować na kryzys i złagodzić wpływ pandemii  na naszych rolników i cały łańcuch żywnościowy.

Możecie  liczyć na moje wsparcie.

Z poważaniem.

Janusz Wojciechowski

Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

dig

Źródło: KE

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności