AktualnościW Rosji więcej własnej pasty pomidorowej

W Rosji więcej własnej pasty pomidorowej

Produkcja pasty pomidorowej w ostatnim czasie wzrosła w Rosji znacząco – dwu- i półkrotnie. Intensyfikowaną produkcję polowego pomidora w coraz większym stopniu są w stanie zagospodarować modernizowane czy nowo powstające zakłady przetwórcze.

W 2013 roku produkcja pomidorowej pasty wyniosła w Rosji 54,4 tysiące ton. W ubiegłym roku było to już 135,1 tysięcy ton. W osiągnięciu tego wzrostu pomogły dwa nowe zakłady pracujące na południu Federacji Rosyjskiej – w obwodzie astrachańskim oraz w Republice Kabardyno-Bałkarskiej. W 2017 roku dostarczono z nich 44 tys. ton tego produktu.

Równolegle ze wzrostem własnej produkcji Rosjanie obniżali import – w tym samym pięcioleciu spadł on o prawie 16% ze 143,5 tysięcy ton do 120,7 tysięcy ton. A więc import hamuje wolniej, niż rośnie produkcja rodzima. Największym dostawcą pasty pomidorowej na rosyjki rynek pozostają Chiny, które w 2017 roku pokryły prawie 60% rosyjskiego importu.
 
za: РБК


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie