• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWahania na rynku szparagów w Holandii. Ceny od niskich do wysokich

Wahania na rynku szparagów w Holandii. Ceny od niskich do wysokich

Obecny sezon szparagowy kojarzy się nam głównie z wieloma problemami. Czy to niekorzystne warunki pogodowe, czy brak siły roboczej, czy niskie ceny produktu. Niemniej, sytuacja w Holandii zdaje się zmieniać. Mniejsza podaż spowodowała powrót do wyższego wynagrodzenia dla producentów. Ile aktualnie kosztują szparagi na tamtejszym rynku?

W wielu krajach producenci szparagów nie mieli łatwego sezonu. W Holandii sytuacja nie wyglądała inaczej. Zaczęło się od normalnych cen, które swój szczyt miały w okresie Wielkanocy. Nieco później jednak warunki znacząco się pogorszyły i producenci pracowali poniżej kosztów produkcji przez cztery tygodnie. Wielu z nich rezygnowało w tym czasie z upraw, gdyż nie były już opłacalne. Dość duży wpływ miała także pogoda, która niejednokrotnie się zmieniała i utrudniała zbiory.

Taki stan rzeczy odwrócił sytuacje widoczną w cenach. Z racji, że wielu producentów odeszło od produkcji, a także na wzgląd niekorzystnych warunków pogodowych, podaż znacząco się zmniejszyła. Według tamtejszych rolników stawki ponownie kierują się w stronę szczytu widocznego na początku sezonu. Wysokiej jakości szparagi sprzedawane są w przedziale 10-11 euro. Niemniej, producenci nie będą w stanie nadrobić tym poniesionych uprzednio strat.

Znaczący wpływ miały również produkty importowane. Sezon zielonych szparagów był trudny od samego początku, ponieważ producenci musieli zmagać się z importem hiszpańskiego i włoskiego warzywa. Produkty z zagranicy były zdecydowanie gorszej jakości, niemniej, konsumentów przyciągała ich niższa cena. W momencie wycofania konkurencyjnych szparagów z rynku, stawki za krajowe warzywa ponownie zaczęły wzrastać. To ukazuje jak ogromny wpływ ma import zagranicznego towaru na ceny oferowane lokalnym rolnikom.

Warto także wspomnieć o obranych szparagach. W zeszłym roku zainteresowanie tym produktem w Holandii wzrosło. Aktualnie, zdaniem jednego z producentów, również to nastąpiło, jednak marże detalistów byłby zbyt wysokie w porównaniu do zwykłych szparagów. Mowa tutaj przede wszystkim o marketach, które narzucały wysokie ceny, a mają przecież dość znaczący wpływ na handel warzywami. Ponadto, rolnicy wskazują, że głównym problemem w uprawie szparagów jest bardzo krótki sezon. Produktem można obracać jedynie dwa miesiące a koszty produkcji są bardzo wysokie, co stanowi dość niepewną inwestycję.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: agf.nl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl