Wakacje kredytowe, ale nie dla rolników

pieniądze
fot. Pixabay

W gospodarstwach rolnych kredyty to dość często występujące zjawisko. Chcąc iść do przodu, usprawniać produkcję, a także jakość i ilość plonów wymagany jest odpowiedni dobór sprzętu. W wielu przypadkach koszty są jednak bardzo duże i trzeba brać pod uwagę zaciągnięcie kredytu, by móc sobie na taką przyjemność pozwolić. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku żaden z producentów nie spodziewał się jak sytuacja będzie wyglądać aktualnie. Niestety, czasy się zmieniają. Szkoda tylko, że rządowe programy wsparcia nie obejmują rolników…

W związku z przyjęciem przez Sejm RP ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która reguluje m.in. wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne na mieszkania, w związku ze wzrostem stóp procentowych dając możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych (na cztery miesiące zawieszenia spłaty kredytu bez żadnych kosztów w roku bieżącym oraz na cztery w roku przyszłym) – Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych informuje, że nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne, np. na zakup ziemi, a także kredytów inwestycyjnych (np. na budowę obory) i mają kłopoty w ich spłacie.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną nowelizację ww. ustawy w zakresie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych rolnikom, którzy w związku ze wzrostem stóp procentowych nie są w stanie spłacać kredytów. Ponadto, w związku z tym, że ustawa wydłużyła z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych – Zarząd KRIR wnioskuje o objęcie tarczami również prowadzących gospodarstwa rolne rolników. Zarząd KRIR uważa, że rolnicy powinni być traktowani na równo jako prowadzący działalność gospodarczą.

Biorąc pod uwagę krytyczną sytuację w rolnictwie, a także liczne apele ze strony samych producentów, przykro jest widzieć, że ich głosy odbijają się od muru i w żaden sposób nie wpływają na działania rządzących. Wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie stopy procentowe nieustannie pną się w górę, co wpływa na raty kredytów, które w niektórych przypadkach są już niemal dwukrotnie wyższe. Pomijając pomoc innym kredytobiorcom, wsparcie należy się również rolnikom, którzy zmagają się z wysokimi kosztami nie tylko na tej płaszczyźnie a wynagrodzenie za ich produkty pozostaje daleko od jakichkolwiek oczekiwań…

Źródło: KRIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności