• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarsztaty polowe Nunhems w Złotnikach

Warsztaty polowe Nunhems w Złotnikach

W minioną niedzielę 8 lipca w podkrakowskich Złotnikach w gospodarstwie Edyty i Arnolda Kwiatków odbyły się warsztaty polowe organizowane przez firmę Bayer (marka Nunhems) przy współudziale firm Yara Poland i Luty Jacek.

Podczas spotkania Marcin Dąbrowski z firmy Bayer zaprezentował okazałą kolekcję odmian porów i selerów.

Z asortymentu porów polecanych do najwcześniejszych nasadzeń pod osłonami wyróżnił mieszańca Shafton F1 (52215 F1). Roślina charakteryzuje się wysoką tolerancją na jarowizację, tworzy średniej długości łodygę rzekomą, nie tworzy ponadto zgrubienia cebulowego. Ma ciemnozielone, wzniesione liście pokryte woskowym nalotem.

Z kolei do portfolio odmian selerów firma Bayer wprowadziła Princino F1. Mieszaniec rekomendowany jest do nasadzeń po 10 marca, pod osłonami. Roślina wyróżnia się wysoką zdrowotnością naci. Kulisty kształt korzenia i nisko osadzona broda korzeniowa umożliwiają łatwą obróbkę pozbiorczą.

Wojciech Kopeć z firmy Yara szczegółowo omówił program nawożenia porów i selerów na przykładzie gospodarstwa Państwa Kwiatków. Nawożenie zostało wykonane w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby. Bieżący sezon produkcyjny jest bardzo specyficzny. Producenci wczesnej uprawy porów i selerów pod osłonami na pole mogli wjechać sprzętem rolniczym dopiero po Świętach Wielkanocnych. Brak opadów deszczu przed długi okres i wysoka temperatura powietrza nie są sprzymierzeńcami w uprawie tych gatunków warzyw.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przed sadzeniem porów (jesienią) rozsiano sól potasową w ilości 250 kg/ha oraz YaraMila Complex (300 kg/ha), YaraBela Extran 27 (300 kg/ha). W bieżącym sezonie osłony płaskie zostały zdjęte 21 maja. W gospodarstwie państwa Kwiatków pogłównie zastosowano nawozy YaraLiva Nitrabor (23 maja), Unika Calcium (7 czerwca), YaraLiva Nitrabor (15 czerwca), każdy w ilości po 150 kg/ha. Z kolei od 2 czerwca, do 7 dni, wykonywano zabiegi dolistne nawozami YaraVita Brassitrel PRO (3 l/ha), YaraVita Mangan F (1 l/ha), KristaLeaf Foto (3 kg/ha). Dużym zainteresowaniem producentów cieszył się pokaz pracy trzysekcyjnej sadzarki holenderskiej firmy Basrijs BV. Za pomocą tej maszyny można sadzić rwaną rozsadę pora oraz z wielodoniczki. Rośliny sadzone są co 8 cm na głębokość do 15 cm.

Na warsztatach polowych w Złotnikach byli również przedstawiciele firm Lenders i Vivai Baschetto produkujących rozsadę pora i selera Lenders.

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl