Warzywa i owoce mogą ratować życie?

Niemałą ciekawostką jest fakt, iż warzywa i owoce mogą uratować życie po ukąszeniu jednego z najniebezpieczniejszych węży w Ameryce Południowej. Problem nas nie dotyczy, niemniej, miło jest widzieć, że plony przez nas wytwarzane znajdują zastosowanie w przeróżnych sytuacjach, szczególnie o tak dużym znaczeniu. O czym konkretnie mowa?

W Brazylii większość ukąszeń – 26 tys. rocznie, spowodowanych jest przez węża „Żararaka pospolita”. Oczywistym jest, że ukąszona osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Tutaj z pomocą przychodzą warzywa i owoce, które co prawda nie zastąpią surowicy, jednak skutecznie zneutralizują jad do czasu przybycia ratunku.

Odpowiedzialna jest za to zmodyfikowana substancja (rutyna) występująca w warzywach i owocach. Odkrycia dokonali naukowcy z Brazylii. Innowacja ta może uzupełnić standardowe leczenie surowicą. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które znajdują się w odległych lokalizacjach, gdzie natychmiastowy dostęp do usług medycznych nie będzie możliwy.

Rolnictwo przeżywa aktualnie kryzys. Wydawać by się mogło, że wielu nie zdaje sobie sprawy jak istotne są nasze gospodarstwa. Pomijając samą kwestię produkcji pożywienia, powyższe informacje utwierdzają nas w przekonaniu, że rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów w każdym kraju.

Źródło: reuters.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności