yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarzywa i owoce nie trafią do Rosji – konsekwencje dotkną i nas

Warzywa i owoce nie trafią do Rosji – konsekwencje dotkną i nas

W związku z agresją Rosji wobec Ukrainy możemy zaobserwować coraz więcej sankcji nakładanych w różnych sektorach. Jedną z nich jest blokada kontenerów przeznaczonych do Rosji.  Idea godna pochwały, jednak rynek europejski również odczuje konsekwencje.

Brak możliwości sprzedaży świeżych warzyw do Rosji dla krajów spoza Unii Europejskiej (tu i tak obowiązywało od 2014 roku embargo)   ale także zamknięcie dostaw  do objętej wojna Ukrainy, może wywołać wysoką nadpodaż na rynku europejskim. Blokady obejmują wiele krajów. Wynikiem będzie większa ilość produktów na krajowych rynkach. Konkurencja również się zwiększy.

Kraje jak Egipt czy Maroko, dla których Rosja była znaczącym odbiorcą, będą zmuszone sprzedać produkty na innych rynkach. To samo tyczy się tureckich eksporterów. Z racji na ich bliskie powiązania w handlu, energetyce i turystyce, Rosja i Ukraina są dla nich najważniejszymi rynkami. Aktualnie rzędy tureckich ciężarówek utknęły na granicy, co również nie pozostanie bez wpływu na sektor świeżych produktów.

Kraje eksportujące dotychczas do Rosji i Ukrainy będą zmuszone przenieść swoje towary na krajowe rynki, aby ograniczyć straty. Ponadto, dostawcy z Ameryki Południowej już teraz pytają, czy holenderscy importerzy mogą przejąć kontenery z przeznaczeniem do Rosji i rozpocząć sprzedaż.

Produkty, które trafiają do Rosji to bardzo ograniczony asortyment. Wszystko to doprowadzi do ogromnej nadpodaży tych grup produktów na rynkach świeżych warzyw i owoców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Oczywistym jest, że to działania podjęte w dobrej wierze, wycelowane w Rosję, a nie w nas. Jednocześnie wspierają Ukrainę, co aktualnie jest bardzo istotne. Jednak nie ma się co oszukiwać – większa podaż, którą będziemy mogli odczuć w nadchodzącym okresie, może także dotknąć handlu w Polsce. 

Co o tym myślicie?

Źródło: agf.nl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl