yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarzywa kapustne w hurcie. Jak kształtują się stawki?

Warzywa kapustne w hurcie. Jak kształtują się stawki? [06.09.2022]

Tegoroczny sezon warzyw kapustnych jest dość wymagający. Nieustanne kataklizmy pogodowe, liczne choroby oraz ataki szkodników dziesiątkują uprawy. W efekcie podaż na rynku hurtowym w Broniszach jest dość niska, a ceny przedstawiają się na wysokim poziomie.

Zacznijmy od kalafiorów… Warzywo oferowane przez rolników występuje na rynku w dramatycznie niskiej ilości. Producenci posiadający produkt w swojej ofercie mogą na ten moment oczekiwać stawek rzędu 6,00-7,00 zł za sztukę. Mowa o warzywie prezentującym wysoką jakość. Wśród ofert znajdziemy również kalafiora pakowanego w kartony. W tym przypadku ceny oscylują na poziomie 28,00 zł za 6 sztuk, czyli 4,66 zł za sztukę. Produkt jest jednak nieoznakowany, przez co ciężko stwierdzić, czy pochodzi on z Polski, czy z zagranicy… Uwzględniając bardzo trudne warunki produkcyjne we Włoszech i Hiszpanii możemy podejrzewać, że wspomniane warzywo pochodzi z Beneluksu.

Przechodząc do brokułów… Wśród ofert na rynku znajdziemy produkt pochodzący od firm, czyli nieco większych producentów, którzy posiadają znacznie większe ilości. Wymaga to od nich trzymania jednolitych cen, gdyż podwyżki mogłyby negatywnie wpłynąć na sprzedaż. W tym przypadku stawki oscylują w granicach 3,50 zł za sztukę. Jeśli chodzi natomiast o rolników, którzy oferują mniejsze ilości, możliwe do osiągnięcia ceny wahają się w porywach nawet do 5,00 zł. Import na ten moment jeszcze nie występuje.

Wśród rolników oferujących kapustę widoczne są pewne zmiany. Coraz mniejsza ilość z nich sprzedaje bowiem warzywo na główki. W większości przypadków spotkamy się już z kapustą workowaną. Stawki, które osiągają producenci kształtują się na poziomie 4,00-5,00 zł za sztukę lub 1,00-1,20 za kilogram, jeśli chodzi o kapustę workowaną. Sytuacja jest obecnie dość stabilna i nie przewiduje się tu wielkich zmian.

Mówiąc natomiast o brukselce należy mieć na względzie, że to dopiero początek sezonu tego warzywa. Co więcej, prognozy producentów wskazują na to, że podaż znacząco nie wzrośnie i utrzyma się na niższym poziomie. Jeśli chodzi o ceny, producenci mogą spodziewać się stawek rzędu 6,00-8,00 zł. Wszystko zależne jest jednak od oferowanej jakości, gdyż aktualny rok nie jest przychylny dla producentów i dość często zmagają się oni z dotkliwymi chorobami czy atakami szkodników.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na koniec, sytuacja kapusty pekińskiej. Wśród ofert znajdziemy warzywo pochodzące od większych producentów, którzy sprzedają je w hurcie na palety. W tym przypadku stawki przedstawiają się w granicach 2,00-2,50 zł za kilogram. Rolnicy, którzy oferują mniejsze ilości bezpośrednio na placu mogą natomiast oczekiwać stawek dochodzących do 3,00 zł za kilogram. Zależne jest to jednak od podaży w danym momencie. Podobnie jak w przypadku kapusty białej, pekinka cieszy się dość stabilną sytuacją cenową.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl