yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarzywa nie z tej Ziemi

Warzywa nie z tej Ziemi

Jak każde początki i uprawy w Kosmosie są na razie skromne. Ale ciekawski człowiek nie zadaje już sobie pytań czy na stacji kosmicznej, Księżycu lub Marsie da się uprawiać – teraz zaczyna coraz intensywniej szukać odpowiedzi, jak to robić.

Od wiosny (określenie bez agrotechnicznego znaczenia) 2014 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracuje moduł Veggie – komora do produkcji warzyw liściowych. 8 maja nad nasączonymi wodą i nawozami matami z nasionami sałat zapalono LED-owe oświetlenie. W eksperymencie szukano przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, jak zachowają sie rośliny w stanie niskiej grawitacji. Zaczęto też testować sposoby napowietrzania roślin, stymulowania ich wzrostu. Cykl uprawowy trwał 28 dni. Potem plony zamrożono i w laboratorium na Ziemi (gdzie równolegle pracoałą identyczna komora uprawowa) sprawdzano skład chemiczny przywiezionych z orbity ziemskiej roślin, szukano mikroorganizmów, jakie tam ewentualnie sie pojawiły, no i najważniejsze: czy “to” da się jeść. W następnych latach eksperymenty takie, jak powyżej naszkicowany rozszerzono (moduł Habitat). Lokatorzy stacji kosmicznej degustowali już “lokalne” produkty i nadal bez szkody dla zdrowia bujaja sobie w przestworzach.

Natomiast inżynierowie NASA i ich koledzy z innych jednostek badawczych szukaja potwierdzenia możliwości produkcji warzywniczej w gruncie innych niz Ziemia ciał kosmicznych. Oczywiście tych najbliższych, gdzie człowiek wybierze się w pierwszej kolejności. Znając dzieki próbnikom składy “gleb” Księżyca i Marsa Amerykanie wspólnie z Holendrami (Uniwersytet Wageningen) pracują nad agrotechniką kosmicznych upraw. Główne problemy to niska grawitacja, sposoby podawania wody czy pożywek, napowietrzanie upraw.

W publicznych zapowiedziach padają deklaracje, że za 10 lat będziemy uprawiać warzywa na Marsie, zaś jeszcze wcześniej – na Księżycu; i to nie tylko np. bazylię, ale także zioła i kwiaty (tym projektem zainteresowany jest Google).

A potem pójdzie już jak zwykle, czyli komercja: marketing, standaryzacja, certyfikacja (LunaGAP, MarsGAP???), Maja w księżycowym krajobrazie i kosmiczne rewolucje Magdy Gessler.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

za: nasa.gov

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl