Warzywa nie z tej Ziemi

Harvest of veggies on the ISS

Jak każde początki i uprawy w Kosmosie są na razie skromne. Ale ciekawski człowiek nie zadaje już sobie pytań czy na stacji kosmicznej, Księżycu lub Marsie da się uprawiać – teraz zaczyna coraz intensywniej szukać odpowiedzi, jak to robić.

Od wiosny (określenie bez agrotechnicznego znaczenia) 2014 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracuje moduł Veggie – komora do produkcji warzyw liściowych. 8 maja nad nasączonymi wodą i nawozami matami z nasionami sałat zapalono LED-owe oświetlenie. W eksperymencie szukano przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, jak zachowają sie rośliny w stanie niskiej grawitacji. Zaczęto też testować sposoby napowietrzania roślin, stymulowania ich wzrostu. Cykl uprawowy trwał 28 dni. Potem plony zamrożono i w laboratorium na Ziemi (gdzie równolegle pracoałą identyczna komora uprawowa) sprawdzano skład chemiczny przywiezionych z orbity ziemskiej roślin, szukano mikroorganizmów, jakie tam ewentualnie sie pojawiły, no i najważniejsze: czy “to” da się jeść. W następnych latach eksperymenty takie, jak powyżej naszkicowany rozszerzono (moduł Habitat). Lokatorzy stacji kosmicznej degustowali już “lokalne” produkty i nadal bez szkody dla zdrowia bujaja sobie w przestworzach.

Natomiast inżynierowie NASA i ich koledzy z innych jednostek badawczych szukaja potwierdzenia możliwości produkcji warzywniczej w gruncie innych niz Ziemia ciał kosmicznych. Oczywiście tych najbliższych, gdzie człowiek wybierze się w pierwszej kolejności. Znając dzieki próbnikom składy “gleb” Księżyca i Marsa Amerykanie wspólnie z Holendrami (Uniwersytet Wageningen) pracują nad agrotechniką kosmicznych upraw. Główne problemy to niska grawitacja, sposoby podawania wody czy pożywek, napowietrzanie upraw.

W publicznych zapowiedziach padają deklaracje, że za 10 lat będziemy uprawiać warzywa na Marsie, zaś jeszcze wcześniej – na Księżycu; i to nie tylko np. bazylię, ale także zioła i kwiaty (tym projektem zainteresowany jest Google).

A potem pójdzie już jak zwykle, czyli komercja: marketing, standaryzacja, certyfikacja (LunaGAP, MarsGAP???), Maja w księżycowym krajobrazie i kosmiczne rewolucje Magdy Gessler.

za: nasa.gov

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności