yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWarzywa zamiast krewetek? Szklarnie na wodzie w Ukrainie

Warzywa zamiast krewetek? Szklarnie na wodzie w Ukrainie

W obliczu wojny w Ukrainie, a także trudności, które ona wywołuje, coraz częściej widzimy, że kierunki, w których podążały różne przedsiębiorstwa, diametralnie się zmieniają. Niezależnie od branży – zmiany dotykają wszystkich. Jednocześnie, coraz głośniej mówi się o znaczeniu warzyw. O czym konkretnie mowa?

Gospodarstwo wodne w obwodzie kijowskim – przed wybuchem wojny hodowano tam ozdobne ryby stawowe, krewetki morskie, a także rośliny ozdobne. Niemniej, w obliczu agresji Rosjan i zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, to właśnie warzywa zajmą miejsce wymienionych stworzeń i roślin.

Powierzchnia gospodarstwa obejmuje 0,5 hektara i w większości są to zbiorniki wodne, zarówno otwarte jak i zamknięte. Co więcej, znajduje się tam specjalny system do eksperymentów nad hodowlą krewetek, który założono przed wojną. Aktualnie przysłuży się w uprawie warzyw.

Warto nadmienić, w jaki sposób pomysłodawcy zamierzają sobie poradzić mając do czynienia z nową formą upraw. Szklarnia z betonowym basenem pokrytym folią, która przysłuży się do tego celu, została już osuszona. Gdy sadzonki zaczną kiełkować, zostaną przesadzone do specjalnych pojemników, które zapewnią automatyczne nawadnianie i odpowiedni klimat. Pomoże w tym zainstalowany już wcześniej sprzęt używany we wspomnianej hodowli. Wsparciem, jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie zajmą się eksperci od uprawy warzyw, którzy bezpłatnie zgodzili się wspomóc projekt. Wymagane surowce jak nasiona czy nawozy również są zapewnione. Tak więc, droga do uprawy pomidorów, ogórków, sałaty czy papryki jest otwarta.

Skąd pomysł na to wszystko? Nie chodzi tutaj o zysk, idea ma o wiele większe znaczenie. Przede wszystkim ma na celu zaszczepić wśród lokalnej społeczności przeświadczenie, że to nie koniec, by nie poddawać się w obliczu panującej wojny. Wszyscy mają uwierzyć, że Ukraina z pewnością odniesie zwycięstwo. Niemniej, dyrektor generalny tamtejszego przedsiębiorstwa ma nadzieję, że dzięki doświadczeniu, które uda się im zdobyć, będą mogli w przyszłości otworzyć spółdzielnię. Ta z kolei ma być nastawiona na produkcję świeżych warzyw a także innych produktów żywnościowych dla członków gminy, a także wspomnianej społeczności.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Po zakończeniu wojny firma ma zamiar wrócić do akwakultury, jednak obecne działania pokazują jak istotne są produkty wytwarzane przez rolników. Rolnictwo to podstawowy filar każdego kraju. Warto o tym pamiętać i wspierać lokalnych producentów na każdym kroku. To oni żywią społeczeństwo.

Źródło: agroportal.ua

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl