Warzywnicze straty na białoruskim embargu!

szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje białoruskie embargo na import warzyw i owoców z Polski. Oczywiście największy wolumen potencjalnych strat dotyczy eksportu jabłek, ale także w przypadku warzyw jest to, a raczej był, znaczący rynek zbytu. Według oficjalnych danych jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Rolnictwa, a obejmujących okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 listopada 2021, z Polski wyeksportowano 13,7 tysiąca ton warzyw za równowartość ponad 5,5 miliona euro.

W zestawieniu na pierwszym miejscu pod względem wartości są pomidory, które stanowią prawie 50 proc. sprzedaży, ale może zaskakiwać bardzo duży udział sałaty w całości eksportu. Jeszcze większą niespodzianką jest prawie zerowy eksport ziemniaków. Szczegółowe dane w tabeli.

Źródło: MRiRW

Należy pamiętać, że dane te nie obejmują bardzo dużego wolumenu świeżych warzyw jakie Białorusini przywozili indywidualnie z Polski. Sadownicy już teraz dyskutują o mechanizmach wsparcia z Brukseli, które przynajmniej częściowo zrekompensowałyby poniesione przez branże straty. Może warto, by warzywnicy także poszukali tam wsparcia w związku z zamknięciem kolejnego już po Rosji rynku wschodniego.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności