yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWłochy: Wzrost kosztów energii równoznaczny ze wzrostem cen na rynkach hurtowych

Włochy: Wzrost kosztów energii równoznaczny ze wzrostem cen na rynkach hurtowych

Rosnące koszty produkcji bez wątpienia są zjawiskiem ogólnoeuropejskim i dotykają każdego z sektora rolniczego. Nie pozostaje to także bez wpływu na włoski rynek hurtowy, gdzie w ostatnim czasie notowane są wysokie ceny. Czy w Polsce sytuacja rozwinie się podobnie?

Wysokie ceny gazu, a co za tym idzie ceny nawozów, rosnące koszty energii i innych paliw, a ponadto ceny tworzyw sztucznych wykorzystywanych chociażby w opakowaniach – z tym wszystkim muszą mierzyć się producenci owoców i warzyw, a także dystrybutorzy czy hurtownicy. Co gorsze, sytuacja wcale nie ma się ku poprawie.

Co to oznacza? Producenci zapłacą więcej za wyprodukowanie wysokiej jakości produktu. Oczywistym jest, że nikt nie będzie pracował za darmo lub nawet dopłacał do interesu, a więc następnym etapem, który zaobserwujemy będzie wzrost cen na rynkach hurtowych, a co za tym idzie i u wspomnianych hurtowników, dystrybutorów.

Przedstawione zjawisko możemy już zaobserwować na rynkach hurtowych we Włoszech. Ceny znacząco poszły w górę w porównaniu do roku ubiegłego. Największą różnicę możemy zauważyć w cenach warzyw. Pomidory zdrożały o 35%, bakłażany o 37%, marchew o 27%, kapusta biała o 38%, natomiast cukinie aż o 52%.

Czy Polska pójdzie w ślady Włochów? Bez wątpienia zależeć to będzie od producentów owoców i warzyw, jednak wracając do kosztów produkcji – każdy chce mieć pewność zwrotu kosztów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl