Wsparcie dla rodzin rolniczych. Ile pieniędzy trafiło do rolników?

/fot. Pixabay

Wypłata pomocy rodzinom rolniczym, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi trwa od 13 grudnia. Jakie postępy w tym zakresie poczyniono dotychczas?

Na konta bankowe ponad 200 tys. rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała do 22 grudnia blisko 547 mln zł z tego tytułu. Agencja informuje ponadto, że dokłada wszelkich starań, by cały proces przebiegał jak najsprawniej.

Przypomnijmy, że nabór wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 roku szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, zakończył się 30 listopada 2022 roku. Budżet przeznaczony na ten cel to 600 000 000 zł.

W tym czasie rolnicy złożyli około 230,5 tys. wniosków o taką pomoc. Po ich przeanalizowaniu okazało się, że wynikająca z nich kwota wynosi 1 149 450 000 zł. W związku z tym konieczne było ustalenie współczynnika korygującego, który wyniósł 0,52.

Po zastosowaniu owego współczynnika stawki dofinansowania wynoszą:

  • 2 600 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
  • 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Źródło: ARiMR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Konferencja prasowa w KPRM
  2. Marchew

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności