Wyeksportowaliśmy mniej pomidorów, więcej zaimportowaliśmy

Pomidory

W bieżącym roku, pomimo znacznego wzrostu polskiego eksportu pomidorów do UE całkowity wolumen eksportu pomidorów z Polski się zmniejszył – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane GUS pokazują, że Hiszpania i Wielka Brytania zwiększyły przywóz z Polski odpowiednio o 15% i 42%, przy czym każde z tych państw importowało w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku po około 8 400 ton pomidorów. Eksport do Niemiec wzrósł o 32% i wyniósł 5000 ton, Włochy kupiły 4 000 ton polskich pomidorów (dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku), a eksport do Portugalii wzrósł o 60%, osiągając 2400 ton.

Niemniej całkowity eksport polskich pomidorów był niższy o 6% w stosunku rocznym: wyniósł 68 000 ton w porównaniu z 72 000 ton w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. Wzrost wywozu do UE nie był w stanie zrekompensować mniejszych dostaw na Białoruś, nadal głównego importera tych warzyw. W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. białoruscy importerzy kupili 15 000 ton pomidorów z Polski, co stanowi spadek o 41% w ujęciu rok do roku.

W tym samym okresie polski import pomidorów wyniósł 107,6 tys. ton. Rok wcześniej w tych samych trzech kwartałach zakupiliśmy 104,8 tys. ton. Wzrost importu wynosi więc 3%. Nadal pomidory kupujemy głównie w Hiszpanii. Na drugim miejscu jest Holandia, rosną też dostawy z Turcji.

za: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności