yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWypłata wsparcia nawozowego dobiega ku końcowi?

Wypłata wsparcia nawozowego dobiega ku końcowi?

Wiele mówi się o wsparciu producentów… Najczęściej poruszaną medialnie formą owego wsparcia są dopłaty do nawozów. Dopłaty, które miały zniwelować rekordowy wzrost kosztów i umożliwić rolnikom dalsze prowadzenie upraw. Wielu gospodarzy musiało jednak czekać na wypłatę środków kilka miesięcy, a część z nich wciąż nie otrzymała pomocy…

W ramach przypomnienia, rolnicy do 31 maja 2022 r. mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Po ocenie 427 tys. złożonych wniosków do otrzymania wsparcia zakwalifikowano ponad 418 tys. rolników, a przyznana im kwota pomocy wynosi 2,62 mld zł. Z danych opublikowanych przez ARiMR wynika, że do 7 października przekazano ponad 2,57 mld zł. Pieniądze trafiły na konta 413 tys. gospodarzy.

Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Wysokość wsparcia wyliczano w oparciu o dwustopniowy algorytm.

Po pierwsze, pod uwagę brano określone stawki do hektara: 500 zł dla upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) i 250 zł w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Po drugie, obliczano różnicę w cenach nawozów między 1 września 2021 r. i 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Po przemnożeniu wyniku przez liczbę ton nawozów zakupionych w pierwszym z wymienionych okresów wyliczano wysokość pomocy. Następnie porównywano obydwie kwoty i wybierano tę mniejszą – jako właściwą stawkę dofinansowania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że wielu gospodarzy zainwestowało środki z nadzieją na szybki zwrot części kosztów. Okres oczekiwania okazał się jednak dość długi, co ograniczało ich możliwości. Warto również zaznaczyć, że wraz z rozpoczęciem wypłat dofinansowania ceny i dostępność nawozów uległy znaczącemu pogorszeniu. Finalnie producenci nie mogli pozwolić sobie na uzupełnienie zapasów…

Czy więc możemy mówić o skuteczności owego programu?

Źródło: ARiMR

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl