yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWysokie koszty hamują napływ warzyw z zagranicy

Wysokie koszty hamują napływ warzyw z zagranicy

Warunki klimatyczne wywołały znaczny spadek produkcji warzyw korzeniowych w wielu krajach, co znalazło odzwierciedlenie w wyższych cenach uzyskiwanych przy sprzedaży. Wzrost zauważalny jest również w kosztach transportu. Wszystko to, doliczając marżę importera, obniża opłacalność sprowadzania produktów z zagranicy.

Warunki pogodowe, które nękały producentów w roku ubiegłym, przyczyniły się do znaczących strat w uprawach. Strat, które nierzadko sięgają kilkudziesięciu procent. Mowa oczywiście o niezwykle wysokich temperaturach i suszy. Rośliny zostały narażone na wysoki niedobór wody, natomiast nieustanne upały tylko i wyłącznie potęgowały ponoszone szkody, które szczególnie widoczne okazały w uprawach warzyw korzeniowych.

Niższa podaż produktów na rynku w wielu krajach przyczyniła się z kolei do wzrostu stawek uzyskiwanych przez producentów w ramach wynagrodzenia. Tak więc… Importerzy, którzy są zainteresowani sprowadzeniem danego warzywa z zagranicy, zmuszeni są zapłacić zdecydowanie więcej. To jednak nie wszystko. W całym procesie bardzo istotną rolę odgrywa transport. Transport, którego koszty w ostatnim czasie znacząco wzrosły.

Łącząc wysoki koszt zakupu oraz wydatki związane z przetransportowaniem towaru do miejsca docelowego, finalna cena produktu okazałaby się zbyt wysoka. A przecież nie możemy zapominać, że importerzy podejmują się owego zajęcia dla zysku… Tak więc, wyżej wspomniane koszty muszą zostać uzupełnione przez odpowiednio wysoką marżę. Wywołuje to sytuację, w której różnica cenowa pomiędzy lokalnym produktem a tym, który zostałby sprowadzony z zagranicy, utrudniałaby sprzedaż w znaczącym stopniu.

Efekt wyżej opisanej kwestii możemy aktualnie zaobserwować na rynku w Broniszach. Nie znajdziemy tam importowanej cebuli, ziemniaków czy porów. Co prawda w przypadku marchwi jeden z importerów podjął się wyzwania, niemniej… Nie są to ilości, które mogłyby zagrozić krajowym producentom. W ramach podsumowania… W najbliższym okresie możemy spodziewać się, że import będzie odgrywał minimalną rolę. Rolnicy będą mieli natomiast nieco większą swobodę w kształtowaniu cen lokalnych produktów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl