Wyższa premia dla młodych rolników?

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji “Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa” w Senacie RP zaznaczył, że projekt Zielony Ład w rolnictwie wymaga pewnego uporządkowania i tutaj należy lepiej wspierać młodych rolników.

21 stycznia w Senacie RP w obecności minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyła się konferencja “Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”.

 Pewnego uporządkowania wymaga dyskusja o Zielonym Ładzie – zaznaczył Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Przekazanie do Komisji Europejskiej Planów Strategicznych dla Wspólnej Polityki Rolnej nie kończy pracy i możliwe są jeszcze przesunięcia w ramach ogólnej puli środków – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi  Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że na Europejski Zielony Ład należy spojrzeć jako na szanse dla polskiego rolnictwa.

Wspólna Polityka Rolna została scedowana na poziom krajowy. Nasze priorytety dotyczą zachowania, bądź znaczącego spowolnienia ubytku małych gospodarstw – podkreślił wicepremier Kowalczyk i dodał, że dlatego też już w tym roku dopłaty bezpośrednie powyżej średniej unijnej będą dotyczyły gospodarstw do 30 ha, a od roku przyszłego także tych, które mają powierzchnię do 50 ha.

Ważnym elementem jest także wspieranie młodych rolników, dla których premia wzrośnie z początkowych 50 tysięcy złotych do 200 – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier podkreślił również, że naszym założeniem jest podwojenie liczby gospodarstw ekologicznych, ale będzie to możliwe dzięki wsparciu przetwórstwa ekologicznego. Wyzwaniem jest przeprowadzenie redukcji zużycia nawozów i środków ochrony roślin, tak aby nie doprowadzić do spadku plonów. W tym kontekście istotna jest rola cyfryzacji.

źródło: gov.pl

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności