Wzrost cen środków ochrony roślin

Coraz większym wyzwaniem dla rolników są gwałtownie rosnące ceny środków ochrony roślin. W ostatnim roku podrożały niemal wszystkie z nich…

Zwiększone koszty środków ochrony roślin mają bezpośredni wpływ na rentowność rolników. Drobni rolnicy, którzy często dysponują ograniczonymi zasobami finansowymi, mają szczególne trudności ze sfinansowaniem tych niezbędnych środków.

Wyższe koszty środków ochrony roślin mogą zmusić rolników do ograniczenia ich stosowania lub wyboru tańszych, mniej skutecznych alternatyw. Ten kompromis może prowadzić do zmniejszenia plonów, a także niższej jakości produktów.

Jeśli rolników nie stać na odpowiednią ochronę ich upraw, wzrasta ryzyko utraty plonów i zmniejszonej produktywności. To może potencjalnie prowadzić do niedoborów żywności i wyższych cen dla konsumentów, pogłębiając brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Narastający problem obrazuje zestawienie cen wybranych środków ochrony roślin, które przygotowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Porównując koszty producentów w zakresie ochrony upraw w marcu 2022 i 2023 roku możemy zaobserwować, że niemal w każdym przypadku wzrosły. Pozostaje pytanie… Do czego nas to doprowadzi?

Na poniższych wykresach, odnoszących się do poszczególnych województw, prezentujemy ceny środków ochrony roślin z marca 2022 i 2023 roku. Wskazane stawki tyczą się zakupu 1 kilograma/litra danego środka.

Źródło: cdr.gov.pl

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Krajowa młoda kapusta w marketach
  2. Ciągnik rolniczy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności